همفکران
1400/11/18
16:31
گزارش بازار / متعادل و سوار بر اخبار

شاخص کل بورس تهران در هجدهمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰، با افت بالغ بر ۷۵۰۰ واحدی به کارش پایان داد و در سطح ۱ میلیون و ۲۷۴ هزار واحد متوقف شد. این شاخص بورسی امروز را تماما منفی پشت سر گذاشت، به طوری که در یکساعت ابتدایی حدود ۸ هزار واحد را از دست داد. اما در ادامه متعادل شد...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در هجدهمین روز از بهمن ماه ۱۴۰۰، با افت بالغ بر ۷۵۰۰ واحدی به کارش پایان داد و در سطح ۱ میلیون و ۲۷۴ هزار واحد متوقف شد. این شاخص بورسی امروز را تماما منفی پشت سر گذاشت، به طوری که در یکساعت ابتدایی حدود ۸ هزار واحد را از دست داد. اما در ادامه متعادل شد و در همان محدوده ها روز را به پایان برد.


روند معاملات در کوچک های بازار نیز با برتری فروشندگان دنبال شد، البته به نسبت روز گذشته متعادل‌تر بود. به این ترتیب شاخص هموزن امروز را با عقب نشینی ۲۵۰۰ واحدی پشت سر گذاشت.


ومعادن، شتران و بوعلی بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. هیچ کدام با صف خرید به کارشان پایان ندادند. شتران ۱+ خورد و دو نماد دیگر با رشد حدود ۳ درصدی به خط آخر رسیدند. فولاد، فملی و خودرو بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ یک از این بزرگان صف فروش را تجربه نکردند و معاملاتی متعادل و منفی داشتند. شدت عرضه ها در فملی کمتر و در خودرو مشهود تر بود.


شاخص فرابورس تحت تاثیر کاهش قیمت نمادهای زاگرس و وملل با افت ناچیز ۴ واحدی مواجه شد و در عدد ۱۷ هزار و ۳۷۳ کار خود را به پایان رساند. بپاس و تجلی نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت بر این شاخص داشتند و مانع از افت بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۴۲۱ میلیارد تومان خروج پول از سوی سهامداران خرد صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۴ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۳۷ میلیارد دلار رسید.

ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و نفتی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز نیز نمادهای خودرو، خساپا و خگستر نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول حقیقیبرای چندمین روز متوالی، صندوق های قابل معامله پذیرای بیشترین پول از سوی حقیقی های بازار بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از شیمیایی ها و فلزات اساسی ها صورت گرفت. در بین نمادها نیز صندوق کارا بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و فملی و اتکای بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.بازار بورس تهران امروز هم در مدار منفی آغاز بکار کرد اما متعادلتر از روز گذشته....


به موجب برتری فروشندگان امروز نیز شاهد سرخپوشی نماگر ها و افت قیمتی در عمده نمادهای معاملاتی بودیم. به طوری که شاخص کل در کمتر از یکساعت حدود ۸ هزار واحد افت را رقم زد.


پس از گذشت یکساعت، همزمان با رنج کشی مثبت در پالایشی ها، بهبود تقاضا در بزرگان شکل گرفت به طوری که بانکی ها نیز به مدار مثبت آمدند، خودرویی ها از کف های قیمتی فاصله گرفتند و شاخص کل کمی از راه رفته را دنده عقب گرفت.


در این میان، عمده نماد های پالایشی و بانک ملت توانستند سبز باقی بمانند ولی دیگر نمادها به جایگاه های منفی بازگشتند.


صنعت خودرو یکدست سرخپوش بود. خودرو و خساپا با افت بالغ بر ۳ درصدی قیمت به ترتیب به ۱۹۶ تومان و ۱۶۰ تومان رسیدند. خزامیا و خگستر و خبهمن تقریبا افت حداکثری را تجربه کردند. اما در این میان این خاور است که همچنان با خریدارانش می تازد و امروز به قیمت ۱۳۹ تومان رسید.


در گروه بانکی وبملت، وپارس و ونوین سبز پوش بستند. وتجارت در محدوده صفر تابلو و باقی ماند. وبصادر ۲.۵- خورد و به ۱۹۶ تومان رسید.


فشار عرضه در فلزات اساسی ها نیز بالا بود. فولاد با افت ۲ درصدی در قیمت ۱۰۴۴ تومان به خط آخر رسید. فملی با حمایت حقوقی ها به کاهش ۱ درصدی قیمت اکتفا کرد. البته این دو غول فلزی در یکساعت پایانی یک شفاف سازی دادند و متوقف شدند. کاوه با صف فروش بست.


در کانی های فلزی روند معاملات متعادل بود. کگل و کچاد روز را به نوسان در محدوده صفر تابلو سپری کردند. ناگفته نماند که مجوز افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی کگل نیز صادر شد. ومعادن امروز هم خوش درخشید و سوار بر موج تقاضا به بالای ۱۰۰۰ تومان رسید.


پالایشی ها که تا مثبت های ۲ و ۳ درصد هم پیش رفته بودند، تمام تلاششان را کردند که یه مدار منفی بازنگردند و همگی در مرز صفر معاملاتی متوقف شدند و سبز پوش به خط پایان رسیدند. رکورد شکنی های نفت برنت در این تغییر رنگ (قرمز به سبز) بی تاثیرنبود.


رایانه ای ها امروز بر مدار توجه بودند و عمده نمادهای این صنعت با خریداران نشسته در صف، در سقف قیمتی به کارشان پایان دادند.


با توجه به شروع دوباره مذاکرات و همچنین اخبار مثبت برجامی انتظار می رفت روند معاملات در بانکی ها و خودرویی ها بهتر از باقی صنایع باشد، اما برخلاف انتظارات خودرویی ها در صدر عرضه ها بودند. حتی نوسانات رو به بالای دلار نیز تحولی در روند معاملات سهم های دلاری ایجاد نکرد. به نظر می رسد سهامداران در انتظار اخبار مطمئن تر و روشن تر از این مذاکرات هستند.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه نمادهای شتولی، دپارس و فباهنر و در بازه ۳۰ روزه نمادهای شتولی، شکف و فباهنر بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


فباهنر یک هفته ایست که با برتری فروشندگان مواجه شده و معاملاتی منفی را پشت سر گذاشته است. نماد مذکور در یکساعت پایانی امروز، با همت حقیقی ها تلاشش را برای خروج از صف فروش کرد و تا محدوده ۲- نیز بالا آمد. اگرچه در نهایت در آستانه پایین بسته شد اما با صف فروش به کارش پایان نداد. امروز فباهنر حجم خوبی خورد و بیش از ۱۶ میلیون برگه سهم در آن جا به جا شد.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را نمرینو با ۶.۳ درصد، پدرخش با ۵.۴۵ درصد و کطبس با ۴.۲۳ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۴.۹۸ درصد، غدشت با ۴.۹۷ درصد و وسرضوی با ۴.۹۷ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار همچنان در محدوده ۲۶_۲۷ تومان در نوسان است و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۹۳ درصد کاهش داشت و به ۱۱ میلیون و ۸۲۴ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۲ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۸۱۱ دلار رسیده است.


انتهای خبر

0
0