فارس نیوز
1400/02/27
13:05
ریزش ۱۴ هزار و ۱۳۹ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به ۲۸ هزار میلیارد تومان شد

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ۱۴ هزار و ۱۳۹ واحد کاهش همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حالی که دیروز مصوبه اختصاص معادل ریالی ۲۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه منتشر شد، انتظار می‌رفت امروز بورس تهران رشد کند، اما برخلاف انتظارات از ابتدای بازگشایی بازار شاخص کل روند روبه کاهش پیدا کرد، به گونه ای که در پایان معاملات شاخص کل با کاهش ۱۴ هزار و ۱۳۹ واحد به رقم یک میلیون و ۱۷۴ هزار و ۶۷۱ واحد رسید.


همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۴ هزار و ۱۳۵ واحد به رقم ۴۰۶ هزار و ۵۷۴ واحد رسید.


ارزش بازار در شرکت‌های بورسی به بیش از ۴ میلیون و ۶۹۳ هزار میلیارد تومان رسید.


امروز معامله‌گران در بورس بیش از ۶.۳ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۴۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۲ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم امروز معامله‌گران دو بازار نزدیک ۲۸ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.نقشه معاملات امروز بورس تهران


امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۱.۱۹ درصد عقب نشستند اما این دو شاخص با معیار هموزن یک درصد کاهش یافتند.


شاخص آزاد شناور ۱.۱ درصد کاهش یافت، شاخص اول بازار بورس ۱.۶درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۶ درصد کاهش یافت.


امروز نماد پتروشیمی خلیج‌فارس، بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و برعکس شرکت‌های مانند ملی مس، فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری امید، شستا ، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.


نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل سایپا، ایران‌خودرو، ملی‌مس ایران، معدنی اپال کانی پارس، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، پتروشیمی بوعلی‌سینا و پالایش نفت اصفهان بودند.


در فرابورس ایران امروز شاخص کل ۸۹ واحد افزایش یافته و به رقم ۱۷ هزار و ۷۵۷ واحد رسید.


ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۹۹ هزار میلیارد تومان رسید.


امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۹۲۰ میلیون اوراق بهادار و سهام در قالب ۱۰۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۲۱ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.روند یکساله شاخص بورس تهران


امروز ارزش بازار در فرابورس به بیش از یک میلیون و ۱۹۹ هزار میلیارد تومان رسید. نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد،‌پتروشیم زاگرس، ذغال سنگ پروده طبس و فولاد ارفع به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی تندگویان و ذوب‌آهن اصفهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.


نمادهای پرتراکنش امروز در فرابورس شامل ذغال‌سنگ پروده طبس، صنایع روی ایرانیان، توسعه و عمران استان کرمان، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوندگستر پارس و ذوب‌روی اصفهان بوده‌اند.


این هفته چهارشنبه در فرابورس ایران دومین عرضه اولیه مربوط به یک شرکت صنایع روی ایران انجام می شود و از طرفی گرچه پیشنهادهای سازمان بورس برای اصلاح بازار اجرا می‌شود، اما روند بازار نتوانسته رشد قابل توجهی پیدا کند.


از طرفی کاهش قیمت دلار در ریزش شاخص بی‌تاثیر نیست همچنین خروج پول از بازار سرمایه به سمت سرمایه‌گذاری پرریسک و ناشناخته در بازار رمزارزها از عوامل دیگر کاهش شاخص بازار به شمار می‌رود.


انتهای پیام/ب


انتهای خبر

0
0