پارسیس تحلیل
1399/08/12
20:29
نحوه برگزاری #انتخابات آمریکا / فلسفه الکتورال کالج (بخش اول) آمریکا روندی منحصر به فرد برای انتخاب رییس‌جمهور دارد که طی ٢۵٠سال به خوبی از عهده ...

نحوه برگزاری #انتخابات آمریکا / فلسفه الکتورال کالج (بخش اول)آمریکا روندی منحصر به فرد برای انتخاب رییس‌جمهور دارد که طی ۲۵۰سال به خوبی از عهده انتقال مسالمت‌آمیز قدرت برآمده. ۱۱سال پس از استقلال از بریتانیا، ۱۳کلونی مستقل گردهم آمدند تا در مورد ساختار کشوری متحد تصمیم‌‌گیری کنند.


چند هدف اصلی داشتند: جلوگیری از قدرت گرفتن دولت مرکزی و همچنین تضمین‌‌ تاثیرگذاری کلونی‌های کوچک در برابر کلونی‌های بزرگتر. در نهایت بعد از چند ماه گفتگو مصالحه‌‌هایی بین کلونی‌ها صورت گرفت. از جمله اینکه بین تمامی ارکان دولت/government یعنی اجرایی قضایی و کنگره،رابطه تعادلی و نظارتی Check and Balance برقرار باشد تا قدرت در هیچ یک از آنها متمرکز نشود. نمایندگان House of Representatives توسط مردم و به نسبت جمعیت انتخاب شود. در مجلس سنا اما سهم ایالتها فارغ از جمعیت ۲نماینده بود که توسط بزرگان ایالات یا آریستوکرات‌ها انتخاب می‌شدند.


به دلیل مشکلات این روش، ابتدای قرن ۲۰ این نیز به رای مردم واگذار شد. در ابتدای تشکیل آمریکا ارتباطات چندانی بین مردم وجود نداشت و بیشتر مردم هیچ راه ارتباطی برای آگاهی از شرایط کشور نداشتند، و مجمع الکتورها محلی بود برای مذاکره و شناخت شرایط روز و ارزیابی افراد دارای صلاحیت.


از طرفی هدف بنیانگذاران آمریکا بنا نهادن سیستمی کاملا دموکراتیک نبود، و از همان ابتدا نیز منازعه بر سر مرزهای سیستم دموکراتیک و ریپابلیک وجود داشت. سیستم الکتورال کالج جمعی از منتخبان هر ایالت بود که ابتدا در ماه نوامبر توسط مردم انتخاب می‌شدند. این الکتورها ماه بعد در گردهم‌آیی واشنگتن، فردی را به عنوان ر‌ییس جمهور برمی‌گزیدند. شخص منتخب از ماه بعد یعنی ژانویه کار خود را آغاز می‌کرد. اما امروزه مجمع الکتورها حالت فرمالیته دارد و در همان انتخابات ماه نوامبر برنده مشخص است. در واقع امروز در آمریکا مردم نه به کاندید ریاست‌جمهوری بلکه الکتورهایی را انتخاب می‌کنند که متعهد شده‌اند به کاندید مشخصی رای بدهند. اما در عمل الکتورها می‌توانند به هر کدام از کاندیداها رای بدهند، اتفاقی که تاکنون بسیار نادر بوده. مجازات عهدشکنی نیز تنها جریمه مالی بوده. هر ایالت به اندازه تعداد نمایندگانش در کنگره، الکتور دارد. در مجموع مجلس نمایندگان ۴۳۵ و مجلس سنا ۱۰۰ نماینده دارد. به واشنگتن دی‌سی پایتخت آمریکا، که به دلیل حفظ بی‌‌طرفی سیاسی جزو هیچ ایالتی نیست، ۳الکتور اختصاص داده شده.


مجموع می‌شود ۵۳۸ الکتور که با کسب دست‌‌کم نیمی از آنها یعنی ۲۷۰الکتور، برنده انتخابات تعیین می‌شود. در ۴۸ ایالت کاندید برنده تمامی الکترولهای ایالت را از آن خود می‌کند که به winner take all معروف است. یعنی برنده شدن ۹۰-۱۰ با ۵۱-۴۹ در یک ایالت تفاوتی ندارد/jareddiam

انتهای خبر

0
0