اسمارت بورس
1399/08/25
19:08
برندگان و بازندگان بهره منفی 🔸 بسیاری از کاسبان تورم در بازار دارایی‌ها به‌ویژه بورس با وجودی که کاملا مطلعند نرخ بهره واقعی به میزان قابل‌توجهی م...

برندگان و بازندگان بهره منفی🔸 بسیاری از کاسبان تورم در بازار دارایی‌ها به‌ویژه بورس با وجودی که کاملا مطلعند نرخ بهره واقعی به میزان قابل‌توجهی منفی است، با لابی‌های مختلف بر آن هستند تا سیاست‌گذار را به سمت کاهش بیشتر نرخ بهره هدایت کنند.


🔸 به‌عبارت دیگر در حالی که باید از ابزار نرخ بهره برای کاهش تورم از طریق مثبت کردن نرخ بهره واقعی اقدام کرد، آنان بر آن هستند تا با پررنگ کردن سطح اسمی نرخ بهره و بدون توجه به مختصات تورم، همگان را متقاعد کنند که باز هم نرخ بهره کاهش یابد.


🔸 نکته اصلی این است که حامیان این نظریه خود بهتر می‌دانند با کاهش هر چه بیشتر نرخ بهره و تضعیف پناهگاه ریالی برای دارایی‌های مردم، تلاطم در بازارهای دارایی افزایش می‌یابد. جهش‌های خیره‌کننده و نوسانات عمیق آن بدون تردید برای فعالان غیرحرفه‌ای بورس، در نهایت سودی ندارد و اتفاقا گروه‌هایی که منافع تشکیلاتی دارند بیش از هر کس دیگری ذی‌نفع چنین بازاری هستند.


🔸 توصیه به منفی‌تر کردن نرخ بهره واقعی به معنی ایجاد تورم بیشتر با هزینه عموم مردم برای منفعت گروه‌های خاص در بازارهای دارایی است. مساله به خصوص وقتی حاد می‌شود که نهادهای دولتی و کارشناسی و نمایندگان مجلس نیز بر آن بدمند. / منبع : دنیای اقتصاد🌀

انتهای خبر

0
0