بورس پرس
1399/08/11
13:59
پیش بینی وال‌استریت از اثر انتخابات بر بورس آمریکا / حرکت شاخص با بایدن

طبق نظر تحلیلگران، عملکرد منفی شاخص‌های بورس آمریکا طی سه ماه اخیر و احتمال تصویب بسته حمایتی ضدکرونا با ابعادی بزرگ‌تر، اثری مثبت بر پیروزی نامزد دموکرات خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از دنیای‌اقتصاد، طبق شواهد، شاخص بازار سرمایه به نفع پیروزی جو بایدن حرکت می‌کند و طی هفته‌های اخیر تحلیل‌های بسیاری درباره تاثیر برنده انتخابات بر بازارهای سهام آمریکا به رشته تحریر درآمده است. تاثیراتی در طیفی وسیع از برنامه‌های مالیاتی بایدن گرفته تا افزایش تنش‌های تجاری با چین در صورت پیروزی مجدد ترامپ. اما آیا این رابطه می‌تواند برعکس هم باشد؟ یعنی آیا شاخص‌های اصلی بورس آمریکا می‌توانند در تعیین رییس‌جمهور آینده تاثیرگذار باشند؟


بر اساس این گزارش، شاخص S&P۵۰۰ در حالی در آخرین روز ماه جولای، یعنی سه ماه پیش در سطح ۳۲۷۱ واحدی متوقف شد که جمعه در آخرین روز معاملاتی ماه اکتبر به ۳۲۶۹ واحد رسیده بود و طی سه ماه گذشته عملکردی منفی داشت. همچنین بررسی عملکرد ماهانه این شاخص در سه ماه گذشته نشان می‌دهد فقط در یک ماه عملکرد مثبت داشته است.


نتایج آماری حکایت از تاثیرگذار بودن عملکرد شاخص‌های سهام آمریکا بر نتیجه انتخابات دارد. تحقیقات کارشناسان فوربس نشان می‌دهد تغییرات شاخص‌های بورس و به‌طور کلی عملکرد بازارهای سهام در بازه‌های زمانی نزدیک به انتخابات بر نتیجه آن تاثیرگذار بوده و حداقل توانسته نتیجه انتخابات را درست پیش‌بینی کند.


نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد از سال ۱۹۲۸ یعنی قریب به ۹۰ سال پیش، عملکرد شاخص معتبر S&P۵۰۰ در سه ماه منتهی به موعد انتخابات معیار نسبتا دقیقی برای تعیین پیروز انتخابات بوده است. بر این اساس هرگاه این شاخص در سه ماه منتهی به انتخابات ،عملکردی مثبت داشته، رییس‌جمهور وقت به پیروزی رسیده و هرگاه منفی بوده شکست خورده است.


همچنین این شاخص از دقت بسیاری نیز برخوردار است .از سال ۱۹۲۸،این اصل در ۸۷ درصد مواقع و از سال ۱۹۸۴ یعنی حدود ۳۶ سال پیش در صددرصد مواقع درست عمل کرده است.


حال با توجه به اینکه روند این شاخص در روزهای گذشته نزولی بوده و هنوز یک روز معاملاتی دیگر تا برگزاری انتخابات مانده است با این نتایج می‌توان گفت، کفه ترازوی پیش‌بینی‌کننده این شاخص تا حدی به سوی پیروزی بایدن سنگینی می‌کند و شاید باید بیشتر به نظرسنجی‌ها اعتماد کرد. همچنین افزایش شانس بایدن در سایت‌های مختلف شرط‌بندی منعکس شده و اکثر سایت‌ها احتمال بیشتری به پیروزی نامزد دموکرات می‌دهند.


بازارها پس از انتخابات


در مورد تاثیر نتیجه انتخابات بر بازارها متغیرهای تاثیرگذار بسیاری وجود دارد که برخی از آنها تاثیری خلاف جهت هم دارند.در گذشته تصور می‌شد، بازارهای سهام استقبال بیشتری از پیروزی نامزد حزب جمهوری‌خواه می‌کنند و یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع نرخ‌های پایین‌تر مالیات در برنامه‌های اقتصادی این نامزد بود اما در انتخابات سال جاری، شرایط به‌دلیل وضعیت خاص جهانی ناشی از کرونا تا حدی متفاوت است.


به نظر می‌رسد بازارهای سهام آمریکا حداقل در انتخابات سال‌جاری بیشتر از برنامه‌های مالیاتی به بسته‌های حمایتی ضدکرونا نظر دارند. با توجه به اینکه در صورت پیروزی بایدن و کسب اکثریت کرسی‌ها در مجلس سنا توسط دموکرات‌ها،احتمال تصویب بسته حمایتی ضدکرونا با ابعادی بزرگ‌تر افزایش پیدا می‌کند،بازارهای سهام تا حدی متمایل به فراگیری موج آبی در انتخابات هستند.


البته حتی اگر ترامپ هم در انتخابات هفته آینده پیروز شود، چاره‌ای جز اجرای بسته حمایتی جدید هرچند در ابعادی کوچک‌تر نخواهد داشت.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیام


انتهای خبر

0
0