اقتصاد آنلاین
1399/08/10
16:36
۱۳سوال بورسی مجلس از وزیر اقتصاد/ نمایندگان مجلس: دژپسند باید پاسخگو باشد

ریزش بورس طرح سوال از وزیر اقتصاد را در هییت رییسه مجلس شورای اسلامی کلید زد.

اقتصاد آنلاین - سارینا امامی ؛ دو نماینده مجلس، محسن علیزاده، مسلم صالحی، اظهار داشتند از آنجایی که نحوه عرضه سهام پالایشگاه به مردم با راهبری سریع و صحیح سازمان بورس و اوراق بهادار انجام نشد، اعتماد مردم کاهش یافت و یا به عبارت دیگر به دنبال اختلاف زنگنه و دژپسند بر سر سیتهای مدیریتی دارا دوم، عملا ماشه سقوط بورس کشیده شد. اما امروز نماینده تهران، حسینعلی حاجی دلیگانی که به دنبال سوال از وزیر اقتصاد است، در کاربرگ مربوط به این فرآیند که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است، سوالات زیر را مطرح کرد:


۱- علت عدم صدور مجوز سبدگردانی و مشاوره سرمایه‌گذاری چیست؟


۲- علت عدم افزایش سقف صندوق‌های درآمد ثابت چیست؟


۳- علت ناتوانی سازمان بورس در مجاب کردن شرکت‌ها برای بازارگردانی و خرید سهام خزانه و بیمه سهام از کجا ناشی می‌شود؟


۴- سیستم معاملاتی هنوز کارآیی لازم را ندارد و باعث ضرر و زیان سهامداران شده است. تا کی قرار است این مشکل ادامه داشته باشد؟


۵- سیستم کارگزاری‌ها خصوصا کارگزاری‌های بزرگ با توجه به رشد تعداد سهامداران ارتقا پیدا نکرده است. چرا نظارت درستی بر آن‌ها نیست؟ ضرر و زیان حاصله از دو مورد فوق را چه کسی یا کسانی باید پاسخگو باشند؟


۶- چرا علیرغم رشد تعداد سهامداران و ارزش معاملات، زیرساخت‌های معاملاتی شرکت فناوری اطلاعات (هسته معاملات) جوابگوی نیاز فعالین بازار سرمایه نبوده و در زمان معاملات دچار اختلال و سرگردانی مردم می‌شود؟


۷- چرا باتوجه به درخواست سهامداران و فعالان بازار، EPS (پیش‌بینی عملکرد سود سالانه شرکت) باز نگشته است؟


۸- با توجه به مصوبه شورای عالی بورس در خصوص رفع ممنوعیت خرید و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بورس، چرا چیزی در این خصوص مشهود نیست؟


۹- در اکثر مواقع در پیش گشایش عده‌ای با سفارشات کاذب به بازار، جهت و سو می‌دهند؟ چرا راهکاری برای این منظور اندیشیده نشده؟ آیا بهتر نیست پیش گشایش حذف و زمان آن به ساعت معاملات اضافه گردد؟


۱۰- در بعضی از روز‌ها در ساعت و دقیقه خاصی بازار یکباره منفی می‌شود که این دو اتفاق به دو دلیل امکان دارد. اول اینکه معاملات الگوریتمی در جریان است یا اینکه حقوقی‌ها هماهنگ شده باهم اینکار را می‌کنند. چرا تا الان فکری به حال آن نشده است؟


۱۱- با توجه به افت شاخص در دو ماه گذشته و افت بیش از ۶۰درصدی قیمت در بیشتر سهام‌ها چرا از ابزار دامنه نوسان نامتقارن جهت تعادل بازار استفاده نگردیده است؟


۱۲- علت برخورد‌های سلیقه‌ای ناظر بازار در بازگشایی‌های سهام چیست؟


۱۳- با توجه به گسترش و نفوذ بازار سرمایه در ابعاد مختلف، لزوم بازنگری در قانون بورس و اوراق بهادار در ابعاد مختلف آن لازم و ضروری به نظر می‌رسد به خصوص، مبانی شاخص کل، دامنه نوسان، حجم مبنا، تعهدات ناشران، وظایف ناظر آموزش بورس و ..... چرا اقدامی نشده است؟


باید دید که این طرح سوال از وزیر اقتصاد تا چه حد جدی است و واکنش دژپسند به چه خواهد بود.سوال از  دژپسند
سوال از  دژپسند
انتهای خبر

0
0