دنیای بورس
1399/08/11
17:41
تحلیل تکنیکال امروز | آینده دو نماد حمل و نقلی

تحلیل تکنیکال گروه حمل و نفلی ها بررسی شد.

امیدواری به محدوده‌های حمایتی

شکور علیشاهی | تحلیلگر بازار سرمایه روند کلی شاخص حمل و نقل، نزولی برآورد می‌شود. این شاخص طی چهار هفته گذشته حدود ۳۵ درصد ریزش داشته و از محدوده ۶۱ هزار و ۲۷ واحد به محدوده ۳۹ هزار و ۲۶۸ واحد رسید. مهم‌ترین اتفاق در چند روز کاری گذشته، شکسته شدن سطح قیمتی ۵۰هزار و ۸۰۰ واحد بود. این شکست ترس‌ها را نسبت به کاهش بیشتر قیمت‌ها افزایش داد. حرکت نزولی می‌تواند تا محدوده ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد نیز ادامه داشته باشد.


البته محدوده‌هایی که به آنها حمایت می‌گوییم می‌توانند مانع ریزش بیشتر قیمت‌ها شوند که قدرتمند‌ترین این محدوده‌ها عبارتند از ۳۶ هزار واحد، ۲۸ هزار واحد و ۲۲ هزار واحد که این محدوده‌های حمایتی، هر کدام به نوبه خود، بسیار قدرتمندند و امید بسیار زیادی برای متوقف کردن ریزش قیمت‌ها در آن مناطق وجود دارد.


با توجه به حضور شاخص حمل و نقل در منطقه اشباع فروش که ناحیه‌ای است که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت به آن ناحیه می‌رسیم، احتمال پایان ریزش قیمت‌ها یا حداقل اصلاحی در روند نزولی تشکیل شده وجود دارد، هر چند از لحاظ تکنیکال هنوز احتمال وقوع سناریوی کاهش قیمت‌ها از احتمال اتفاق افتادن سناریوی افزایش قیمت‌ها بیشتر است. در صورتی که شاخص حمل و نقل مسیر افزایشی در پیش بگیرد و در حقیقت بخواهد روند نزولی تشکیل شده را اصلاح کند، بعد از عبور این شاخص از دو محدوده مقاومتی ۵۰ هزار و ۸۰۰ واحد و ۶۱ هزار و ۶۰۰ واحد، محدوده سقف قبلی می‌تواند هدف مناسبی برای حرکت افزایشی شاخص مورد مطالعه باشد.


برای رسیدن به این محدوده یعنی ۱۱۷ هزار واحد، شاخص صنعت حمل و نقل باید محدوده‌های مقاومتی ۷۳ هزار و ۷۰۰ واحد، ۸۲ هزار و ۸۰۰ واحد و ۱۰۲ هزار واحد را پشت سر بگذارد. شکستن هر کدام از این سطوح مقاومتی بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است شاخص این صنعت نتواند از این محدوده‌ها عبور کند.


تحلیل تکنیکال | حمایت ها و مقاومت ها


نزدیک به پایان اصلاح

سامان منتظری | مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه با توجه به نمودار شاخص حمل‌ونقل در تایم فریم هفتگی، شاخص این صنعت در بلندمدت در یک کانال صعودی در حال حرکت است و از مرداد ۹۷ که انتهای کانال صعودی حوالی ۳۵۰۰ واحد بود، یک روند صعودی را آغاز کرد و یک رشد ۱۳۰۰ درصدی را که به مدت ۲سال تا مرداد ۹۹ به طول انجامید، تجربه کرد.


با برخورد به سقف کانال صعودی در حوالی ۱۱۳.۰۰۰ واحد و سطح ۸/ ۲۶۱ درصد فیبوناچی گسترش یافته وارد اصلاح شد؛ این اصلاح می‌تواند تا اولین سطح فیبوناچی اصلاحی یعنی ۲/ ۳۸ درصد که محدوده ۳۰.۰۰۰ الی ۳۲.۰۰۰ واحد هست، ادامه یابد. در حالی حاضر عدد شاخص ۳۹/ ۲۷۶ واحد است که با توجه به نمودار، این اصلاح می‌تواند ۱۰ درصد دیگر ادامه داشته باشد. پس گروه حمل‌ونقل را می‌تواند واچ لیست قرار داد تا ببینیم حوالی ۳۰.۰۰۰ واحد توانایی اتمام اصلاح را دارد یا خیر ؟


کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نماد حکشتی : قیمت پس از شکستن سقف کانال صعودی خود رشد قدرتمندی را تا سقف کانال بسط‌یافته تجربه کرد و با برخورد با مقاومت ۹.۰۰۰ تومانی، وارد اصلاح عمیقی شد. در حال حاضر قیمت به سطح حمایتی مهم ۲هزار و۸۰۰ تومان رسیده و باید دید آیا به این سطح واکنش نشان می‌دهد یا خیر. حمایت معتبر بعدی حوالی ۲ هزار و ۲۵۰ تومان قرار دارد.


تایدواتر خاورمیانه با نماد حتاید : قیمت پس از شکستن سقف کانال صعودی خود رشد قدرتمندی را تا مقاومت ۲ هزار و ۸۰۰ تومان تجربه کرد و با برخورد به این سطح مقاومتی، وارد اصلاح شد. در حال حاضر قیمت به سقف کانال شکسته‌شده خود پولبک کرده و با رسیدن به حمایت هزار و ۵۵۰ تومان مورد استقبال بازار قرار گرفته است. هدف اول سهم حوالی هزار و ۹۵۰ تومان است.


تحلیل تکنیکال | حمایت ها و مقاومت ها

انتهای خبر

0
0