فارس نیوز
1401/03/30
16:10
بازدهی ۳.۵ برابری شاخص هموزن نسبت به شاخص کل

بورس در حالی امروز رشد بیش از هزار واحدی داشت که شاخص کل هموزن نسبت به شاخص کل بازدهی ۳.۵ برابری داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در حالی امروز شاهد رشد در شاخص‌های عملکردی بود که در سه روز گذشته کاری، با افت در شاخص‌ها مواجه شده بود.


در وضعیت فعلی ریسک های متعددی در بازار سرمایه وجود دارد که خروج پول سهامداران حقیقی و کاهش ارزش معاملات از مهمترین آنهاست. در این شرایط سرمایه‌گذاران حاضر به پذیرفتن ریسک‌هایی مانند تغییرهای قیمتی محصولات شرکت‌هایی که نرخ‌های آنها دستوری هستند، نوسانات ارزش دلار، وضع قوانین جدید و لغو آنها مانند عوارض صادراتی، ابهام در وضع یا عدم وضع مالیات بر سپرده های بانکی و چندی دیگر از این قبیل قوانین یک شبه و لغو لحظه ای آنها نیستند.


البته با ابلاغیه دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز توسط بانک مرکزی که به تازگی اعلام شده به نظر می‌رسد، بالاخره تاثیر ارزش واقعی دلار به این بازار نیز ورود کند و باعث ایجاد ثبات در بازار سرمایه شود.


امروز تقابل نیروهای نزولی و صعودی، تقریبا برنده ای نداشت؛ اما تقاضا کنندگان در بازار امروز قدرتی بیشتری داشتند. تحلیلگران تکنیکال معتقدند، اگر شاخص ۴ روز پی در پی در یک مسیر باشد، می‌‌توان از شکل‌گیری یک روند صعودی یا نزولی صحبت کرد. شاخص در روزهای چهارشنبه، شنبه و یکشنبه نزول کرده است و معاملات امروز این روند را تکمیل نکرده است.


امروز قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی و سیمانی افزایش یافت و این دو گروه سبزترین گروه‌های بازار سهام بودند.


* بازار سرمایه از نرخ ارز نیمایی تاثیر می گیرد


محسن مالکی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: با توجه با اتفاقات اخیر بین‌المللی که در عرصه سیاست و در پی آن اقتصاد کشور اتفاق افتاده، سرمایه‌‌گذاران به نوعی دچار سردرگمی شده‌‌اند.


وی ادامه داد: اگر بخواهیم از منظر عوامل بنیادی و تاثیر آنها بر افزایش و کاهش سود دهی صنایع و شرکت‌ها به بررسی بازار بپردازیم، مشاهده می‌کنیم با وجود رشد قیمت دلار آزاد، اما به دلیل ثابت ماندن دلار نیما که منشا معاملات ارزی شرکت ‌هاست، بازار سرمایه تحت تاثیر این رشد قیمتی قرار نگرفته است و تحریم شرکت های پتروشیمی نیز اثری نداشته است.


* رشد شاخص‌های بازار سرمایه


در معاملات روز دوشنبه، شاخص کل بورس با صعود هزار و ۲۸۴ واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و ۵۴۷ هزار و ۲۴۷ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت هشت صدم درصد بوده است.


شاخص کل هموزن بورس نیز با رشد هزار و ۲۲۳ واحدی در سطح ۴۲۶ هزار و ۵۸۴ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۲۹ صدم درصد بوده که سه برابر بازدهی شاخص کل است. شاخص کل فرابورس ۲۷ واحد بالا آمد و در سطح ۲۰ هزار و ۹۸۶ واحد قرار گرفت.


* کاهش ۵۹ درصدی خروج پول حقیقی از بورس


در معاملات روز دوشنبه برای پنجمین روز متوالی پول حقیقی از بازار خارج شد؛ البته منفی شدن تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی با کاهش ۵۹ درصدی روبرو شده و به ۲۹۱ میلیارد تومان رسیده است. در ۵ روز کاری اخیر در مجموع بیش از ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بورس خارج شده است.در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام تفارس (شرکت تامین سرمایه خلیج فارس)، شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت و نمادهای های وب (های وب)، حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی) و سپاها (سیمان ‌سپاهان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.


* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام رشد کرد و به رقم ۱۳۲ هزار و ۴۴۴ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۲۶ هزار و ۲۲۵ میلیارد تومان بود که ۹۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.


امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۴ هزار و ۳۳۸ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سرمایه نیز حدود ۴ درصد بوده است.


* افت صف های فروش بازار سهام


در جریان معاملات روز دوشنبه ۲۵۰ نماد با رشد و ۳۸۷ سهم نیز با کاهش قیمت روبرو شدند. ۳۵ نماد در صف خرید و ۱۴ نماد نیز در صف فروش قرار گرفتند.


در پایان معاملات امروز ارزش صف‌‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۳۲ درصد کاهش یافت و ۴۶ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۴ درصد افت کرد و در رقم ۱۹۵ میلیارد تومان ایستاد.


امروز نمادهای دی (بانک دی)، ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس) و ستران (شرکت سیمان تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وآذر (شرکت سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان) تعلق داشت.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0