همفکران
1400/10/04
17:18
گزارش بازار / پاقدم سبز زمستان

شاخص کل بورس تهران در چهارمین روز معاملاتی دی ماه، با جهش بیش از ۲۶.۵ هزار واحدی معادل ۱.۹۵ درصدی تا سطح ۱ میلیون و ۳۸۵ هزار واحد پیشروی کرد. شاخص کل برای چهارمین روز متوالی خود را در جبهه مثبت نگه داشت و نمایی تماما سبز را به نمایش گذاشت. این شاخص بورسی که تا ۲۸ هزار واحد رشد را تجربه کرده بود...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در چهارمین روز معاملاتی دی ماه، با جهش بیش از ۲۶.۵ هزار واحدی معادل ۱.۹۵ درصدی تا سطح ۱ میلیون و ۳۸۵ هزار واحد پیشروی کرد. شاخص کل برای چهارمین روز متوالی خود را در جبهه مثبت نگه داشت و نمایی تماما سبز را به نمایش گذاشت. این شاخص بورسی که تا ۲۸ هزار واحد رشد را تجربه کرده بود، به موجب عرضه های شکل گرفته در ساعت پایانی، حدود ۱۵۰۰ واحد از ارتفاعش کاسته شد.


امروز عمده کوچک های بازار هم با برتری خریداران دنبال شدند، به همین ترتیب شاخص هموزن نیز توانست با رشد ۴۱۰۰ واحدی خود را به بالای سطح ۳۶۱ هزار واحد برساند. فارس، فملی و فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. هرسه این نماد ها صف خرید را تجربه کردند، اما تنها فارس بود که این صف را تا آخرین لحظه حفظ کرد. کالا، غکورش و انرژی۳ بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. در این میان کالا روزش را با صف فروش به پایان رساند اما دو نماد دیگر به متعادل و منفی معامله شدن اکتفا کردند.


فرابورس هم سبز بود اما کمرنگ. شاخص این بازار با رشد ۳۱ واحدی به ۱۸ هزار ۸۱۶ واحد رسید. بپاس بیش از همه اثر منفی داشت و آریا، کگهر و زاگرس بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۲۶۲ میلیارد تومان خروج پول از سوی حقیقی ها صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۸ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۵۰ میلیارد دلار رسید.
خبرهای موثر

قیمت بنزین در لایحه بودجه ۱۴۰۱ تغییری نمی‌کند


نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس: هیچ بحثی در خصوص افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مطرح نشده است.


پیشنهاد روش غیر مستقیم برای مدیریت سهام عدالت


مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: پیشنهاد می‌شود سهامداران عدالت که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از طریق صندوق‌ها بر سهام خود مدیریت کنند.


نوحی گفت: پیشنهاد می‌شود اداره سهام عدالت برای کسانی که مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، از طریق صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای انجام شود، به عبارتی دیگر سهام عدالت دست اشخاص است و مالکیت آن به دارنده سهام تعلق دارد، ولی فرد می‌تواند در صورت تمایل اجازه مدیریت کردن این سهام را در قالب یک قرارداد با سبدگردان‌ها امضاء کند.


شهر وین دوشنبه میزبان دور هشتم مذاکرات


علی باقری مذاکره کننده ارشد کشورمان و هیات همراه صبح دوشنبه ششم دی ماه وارد وین خواهند شد.


روز دوشنبه ششم دی ماه دور هشتم مذاکرات برای رفع تحریم‌ها در شهر وین برگزار می‌شود. تهران به صراحت اعلام کرده، هیات ایرانی جدیت در مذاکرات حضور می‌یابد ولی هرگز زیر بار زور نخواهد رفت.


ترین های معاملات بورس

فلزات اساسی ها، شیمیایی ها و خودرویی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، بانک و فرآورده های نفتی به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. امروز هم نمادهای خودرو، وبصادر و وتجارت نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول حقیقیامروز هیچ صنعتی شاهد ورود پول حقیقی نبود و تنها کمی نقدینگی از سوی سهامداران خرد جذب صنعت حمل و نقل شد. ولی در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد باز هم از صندوق های قابل معامله بود. در بین نمادها نیز اتکای بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و شتران و بپاس بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.


بورس سرانجام در مسیر بهبود قدم برداشت و شاخص کل این بازار با ثبت رشد بیش از ۵درصدی در مقیاس هفتگی، نشانه‌های تغییر نسبی روند را بروز داد.


نخستین هفته معاملاتی دی ماه نیز در مدار صعودی تماما سبز پوش آغاز به کار کرد. برتری خریداران در بزرگانی نظیر شستا، شبندر و وبصادر از همان دقایق ابتدایی مشهود بود. رفته رفته این تقاضا قدرت بیشتری گرفت و به دیگر نمادها همچون شپنا، وتجارت، فارس و... سرایت کرد. به این ترتیب هرچه می گذشت سبزی نمای بازاار پررنگ تر می شد. این تقاضا و بخر بخر تا دقایق پایانی نیمه اول ادامه داشت ولی از آنجا به بعد فروشندگان به میدان آمدند و خریداران ترجیح دادند عقب نشینی کنند و سنگر بگیرند. البته با توجه به رشد های چندروز اخیر و همچنین با نزدیک شدن به سطوح مقاومتی شاخص و قیمت بسیاری از نماد ها این موضوع امری طبیعی است.


فزونی عرضه در خودرویی ها بیش از دیگر صنایع به چشم می آمد.


اگرچه بیشتر صنایع خود را جمع و جور کردند و با خریداران هماهنگ شده و به مسیر صعودیشان بازگشتند، اما خودرویی ها از جمله گروه هایی بودند که در مدار منفی باقی ماندند.


امر حائز اهمیت دیگر از بازار امروز، حجم و ارزش معالات بود که افزایش خوبی داشت، به طوری که ارزش معاملات خرد به محدوده ۴ هزار میلیارد تومان رسید و توانست کفه ی ترازو را در سمت امیدواری سنگین تر کند.
ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه حبندر، حآفرین و ثعتما و در بازه ۳۰ روزه نمادهای غبشهر، فسرب و کپارس بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


حبندر بالاخره توانست بعد از سه هفته از بند فروشندگان رها شود. نماد مذکور که بعد از کلی جدال خودش را متعادل کرده بود، در نیم ساعت آخر به ناچار به صف فروش رفت اما در در لحظات پایانی با رنج کشی های مثبت تا محدوده ۱ درصد منفی بالا آمد و در قیمت ۱۴۶۹ تومان به خط پایان رسید. امروز در این نماد ۵ میلیون برگه سهم جا به جا شد که بیشترین حجم طی دوماه اخیر است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را غمهرا با ۳.۶۲ درصد، کفرا با ۳.۴۴ درصد و اخابر با ۳.۳۹ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسرضوی با ۹.۷۹ درصد، وسخوز با ۹.۷۸ درصد و وسخراج با ۴.۹۸ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

دلار مجددا وارد کانال ۲۹ هزارتومانی شد و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۹ هزارو ۸۷۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۱.۱۹ درصد نسبت به روز قبل کاهش داشت و به ۱۳ میلیون و ۲۷ هزار تومان رسید.


انس طلا هنوز قیمت نخورده و در همان محدوده ۱۸۰۸ دلار باقی مانده است.انتهای خبر

0
0