کارگزاری آبان
1401/03/02
08:16
📢پایان قیمت‌گذاری دستوری خودرو با عرضه در بورس کالا دنیای اقتصاد - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ورود خودرو به بورس‌کالا می‌تواند به قیمت‌گذاری دس...

📢پایان قیمت‌گذاری دستوری خودرو با عرضه در بورس کالا


دنیای اقتصاد - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ورود خودرو به بورس‌کالا می‌تواند به قیمت‌گذاری دستوری خودرو پایان دهد و این اتفاق به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهد بود. غلامرضا مصباحی مقدم به عرضه خودرو در بورس‌کالا و مزایای اجرایی شدن این اقدام اشاره کرد و گفت: این اقدام از جمله تصمیمات مثبتی است که در دستور کار مسوولان قرار گرفته و مزایای فراوانی دارد.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با ورود خودرو به بورس کالا، قیمت‌گذاری آن به صورت رقابتی انجام می‌شود و به تبع رقابتی شدن قیمت‌ها، تقاضای سرمایه‌ای فعلی کنار رفته و این موضوع به نفع بازار و خریداران است و به مرور می‌توان شاهد اثر مثبت اجرای این اقدام در اقتصاد کشور و صنعت خودرو باشیم.


مصباحی مقدم با بیان اینکه در بازارهای غیر‌رسمی شفافیتی وجود ندارد، اظهار کرد: بورس کالا، بستری بسیار شفاف در اقتصاد به شمار می‌رود و با توجه به وجود سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر، همه فعالیت‌ها و معاملات به شیوه‌ای شفاف رقم می‌خورد و امکان مداخله در معاملات بورس ‌کالا وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با مشکل قیمت‌گذاری در صنعت خودرو مواجه هستیم اما در معاملات بورس کالا، عرضه و تقاضا قیمت‌ها را کشف می‌کند و مداخله‌ای در قیمت‌ها وجود ندارد و این یک فرصت ویژه برای بازار خودرو به شمار می‌رود. به گفته مصباحی مقدم، کشف قیمت کالاها در بورس‌کالا به صورت روزانه صورت می‌گیرد و خریدار و فروشنده تحت‌تاثیر چنین اتفاقی نسبت به معاملات خود اطمینان خاطر خواهند داشت و امکان برنامه‌ریزی تولید نیز فراهم می‌شود.
انتهای خبر

0
0