فارس نیوز
1402/03/03
12:50
افزایش ۱۵۱۶۴ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند رو به رشد با افزایش ۱۵ هزار و ۱۶۴ واحد همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز معاملاتی هفته به میزان ۰.۶۵ درصد رشد کرد و به رقم ۲ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۶۳ واحد رسید.


همچنین شاخص هم‌وزن با افزایش ۱۷۶۵ واحد به رقم ۷۹۲ هزار و ۹۰۵ واحد رسید. ارزش روز بازار که ناشی از ارزش سهام شرکت‌های حاضر در بورس است، به بیش از ۸ میلیون و ۶۴۷ هزار میلیارد تومان رسید.


معامله‌گران امروز بیش از ۱۲.۳ میلیارد سهام در قالب ۸۲۸ هزار معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۱۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، اما میزان افزایش شاخص‌ها زیر یک درصد بود، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزش ۰.۶۵ درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۲۲ درصد رشد کردند، شاخص آزاد شناور ۰.۴۵ درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس ۰.۵۱ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۸۲ درصد افزایش یافت.


نمادهای شاخص‌ساز امروز به ترتیب شامل پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، پالایشگاه تهران، پتروشیمی نوری، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه‌گذاری امید و هلدینگ معدنی خاورمیانه بوده‌اند.


در فرابورس ایران امروز شاخص کل ۴ واحد عقب‌نشینی داشت و به رقم ۲۹ هزار و ۴۹۲ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۶۳۶ هزار میلیارد تومان رسید.


ارزش بازار پایه فرابورس که شامل شرکت‌های تازه‌وارد و همچنین شرکت‌های اخراجی از بازارهای اصلی بورس و فرابورس است، به بیش از ۴۹۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۷.۱ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۳۹۳ هزار معامله و به ارزش ۲۴ هزار و ۵۳۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


امروز نمادهای آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت لاوان و صنعتی مینو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای مالی سپهر صادرات، پتروشیمی تندگویان و فولاد غدیر ایرانیان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.


به گزارش فارس، امسال با توجه به رشد بورس شرکت‌های جدید وارد بازار می‌شوند و مردم که سرمایه‌های کوچک و خرد دارند، می‌توانند با خرید سهام ارز اولیه در بازار سرمایه و شرکت‌ها مشارکت کنند و به شرط اینکه در یک چشم‌انداز بلندمدت ۳ تا ۵ ساله سرمایه‌گذاری کنند، حتما سود نصیب‌شان خواهد شد.


با توجه به شعار رشد اقتصادی در سال جاری لازم است بازار سرمایه ارتقاء پیدا کند و سهم بازار سرمایه تامین مالی افزایش پیدا کند، در حال حاضر این سهم بین ۱۰ تا ۱۲ درصد است، در حالی که باید حداقل ۳۰ درصد از تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه تامین شود که از روش‌های انتشار اوراق، عرضه اولیه، افزایش شناوری سهام، چشم‌پوشی از حق‌تقدم و صرف سهام می‌توان به تامین نقدینگی و تامین مالی از بازار سرمایه اقدام کرد.


پایان پیام/


انتهای خبر

0
0