کارگزاری آبان
1399/09/02
15:41
#گزارش_روزانه_بازار بازار سرمایه امروز مطابق انتظار با فشار فروش در اکثر گروه ها و نمادها بخصوص نمادهای بزرگ آغاز بکار کرد. با عرضه صف های خرید و ر...

#گزارش_روزانه_بازار


بازار سرمایه امروز مطابق انتظار با فشار فروش در اکثر گروه ها و نمادها بخصوص نمادهای بزرگ آغاز بکار کرد. با عرضه صف های خرید و رنج های منفی در دقایق پایانی بازار دیروز، بازگشایی منفی برای بازار امروز قابل پیش بینی بود. پالایشی ها و معدنی ها تنها گروه هایی از بازار بودند که در ابتدای بازار تقاضای قوی داشتند. سایر نمادهای بزرگ از جمله خودرو خساپا شستا که روزهای گذشته نقش لیدر بازار داشتند تا صف فروش عقب نشینی کردند. از اواسط تایم معاملات تحرکاتی سمت تقاضا ایجاد شد و بسیاری از صفوف فروش جمع آوری و نمادهای خساپا فملی شبندر وتجارت به صف خرید رسیدند. در پایان معاملات امروز شاخص کل با ۰.۵ درصد کاهش به ۱ میلیون ۳۵۸ هزار واحد رسید. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس ۲۱ هزار میلیارد تومان بود که نشان میدهد بازار بخوبی از روزهای رکودی دو ماه گذشته فاصله گرفته است.


معاملات فولادسازان بورس این روزها متاثر از ریسک قوانین و دستورالعمل های مختلف و متناقض که از سوی مجلس و دولت برای قیمت گذاری و صادرات محصولات زنجیره فولاد منتشر یا ابلاغ میشود با نوسانات منفی دنبال میشوند. از یک سو شیوه نامه سازماندهی زنجیره محصولات فولادی ابلاغی از سوی دولت قرار دارد که قیمت پایه شمش فولاد در بورس کالا را از ۹۵ درصد قیمت جهانی به ۸۰ درصد کاهش داده است و سعی شده تا حد زیادی منافع شرکت های سنگ آهنی را تامین کند. از سوی دیگر طرح پیشنهادی کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای مدیریت بازار فولاد قرار دارد که قرار است در صحن مجلس بررسی شود. این طرح که گفته میشود ضد صادراتی است بشدت با انتقاد انجمن فولاد ایران روبرو شده است. در فضای ریسکی که برای شرکت های فولادی ایجاد شده امروز نمادهای ذوب ارفع هرمز فولاد و فخوز نتوانستند برگشت قوی قیمت از صف فروش داشته باشند.


دلار در بازار آزاد امروز با کاهش نسبی همراه بود و به ۲۵,۵۰۰ تومان رسید. صرافی ملی هم بتدریج قیمت پیشنهادی فروش را از ۲۵,۸۵۰ کاهش داد و به ۲۵,۴۵۰ تومان رساند. در سامانه نیما نرخ دلار با ثبات در کانال ۲۵ هزار تومان تثبیت شده است.




انتهای خبر

0
0