همفکران
1400/12/28
14:35
گزارش بازار/ شیرین کام به پیشواز قرنی جدید

شاخص کل بورس تهران آخرین روز معاملاتی از سال ۱۴۰۰ را با رشد بیش از ۲۲ هزار واحدی به پایان رساند و در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۶۷ هزار واحد قرار گرفت. این شاخص بورسی امروز را مثبت آغاز کرد و تا انتها به تاخت و تاز در این مسیر صعودی ادامه داد...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران آخرین روز معاملاتی از سال ۱۴۰۰ را با رشد بیش از ۲۲ هزار واحدی به پایان رساند و در ارتفاع ۱ میلیون و ۳۶۷ هزار واحد قرار گرفت. این شاخص بورسی امروز را مثبت آغاز کرد و تا انتها به تاخت و تاز در این مسیر صعودی ادامه داد.


شاخص هموزن نیز به موجب برتری قدرت خریداران در کلیت بازار، همسو با دیگر نماگر ها مثبت بود و امروز را در هم مدار صعودی سپری کرد. در انتها توانست با رشد ۵۴۷۰ واحدی روز را به پایان برساند.


فولاد، فملی و شستا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. شستا با صف خرید امروز را به پایان برد. فولاد رشد ۳.۲ درصدی قیمت را تجربه کرد. فملی در یک قدمی صف خرید از حرکت باز ایستاد. ومعادن، غبشهر و فپنتا بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند. شدت عرضه ها در فپنتا بیشتر بود و سهم را با افت ۳.۵ درصدی قیمت مواجه کرد. دو نماد دیگر نیز با افت بالغ بر ۱ درصدی روز را به پایان رساندند.


در پایان بازار امروز شاخص فرابورس تحت تاثیر رشد قیمت نمادهای صبا، بپاس و آریا، ۱۷۶ واحد افزایش یافت و در عدد ۱۸ هزار و ۳۸۰ قرار گرفت. تجلی و مفاخر نمادهایی بودند که بیشترین اثر منفی را بر این شاخص داشتند و مانع از رشد بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در آخرین روز معاملاتی سال جاری، تراز نقدینگی حقیقی ها مثبت شد و حدود ۲۸۹ میلیارد تومان ورود پول از سوی سهامداران حقیقی صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۷ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۵۵ میلیارد دلار رسید.خبرهای موثر


آمریکا: روسیه خارج از برجام هیچ معافیتی از تحریم دریافت نمی‌کند


سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی خود در خصوص تحریم‌های روسیه و ارتباط آن‌ها با برجام، گفت که مسکو خارج از برجام هیچ معافیتی از تحریم‌ها دریافت نمی‌کند.


ایندپندنت از قول یکی از حاضران در مذاکرات وین: برجام تا ۴۸ ساعت دیگر احتمالا احیا می‌شود


یکی از حاضران در مذاکرات گفت: توافق بر سر احیای برجام می‌تواند ظرف ۴۸ ساعت آینده به دست آید. سیمون کاونی، وزیر امور خارجه ایرلند، که به عنوان تسهیل کننده شورای امنیت سازمان ملل متحد در مذاکرات وین ایفای نقش می کند، گفت که سیگنال ها می گویند توافق تا آخر هفته منعقد می شود.


ترین های معاملات بورس


خودرویی ها، فلزات اساسی ها و نفتی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، چند رشته ای و بانک به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات نیز بودند. امروز نمادهای شستا، خپارس و خودرو نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول های حقیقیطی امروز صندوق های قابل معامله با اختلاف پذیرای بیشترین پول از سوی حقیقی های بازار بودند. در مقابل بیشترین خروج نقدینگی های خرد از سرمایه گذاری ها و فلزات اساسی صورت گرفت. دو نماد وبملت و شپنا بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و فملی و وبیمه بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.طی امروز رنگ سبز تابلو معاملات همچون زمردی می درخشید. بازار بورس تهران آخرین روز معاملاتی ۱۴۰۰ را یکپارچه مثبت و با رشد قیمتی در اکثریت سهم ها به پایان رساند.


ایران خودرو از مورد توجه ترین نمادهای امروز بود که مقاومت مهم نموداری خود را رد کرد و در محدوده ۲۴۰ تومان با صف خرید به خط پایان رسید. خگستر خود را به بالاتر از ۲۶۰ تومان رساند. سایپا در میانه های معاملات امروز به میادین بازگشت و با صف خرید سنگین در قیمت ۱۸۲ تومان به کارش پایان داد.


بانکی ها پس از توقفی کوتاه که به علت منتشر شدن نرخ های تسعیر ارز داشتند، امروز به مدار معاملات بازگشتند و خریدارانشان همگی از همان ابتدا تا انتها در صف پابرجا ماندند. وبملت ۳۷۰ تومان شد.


پالایشی ها روز را مثبت آغاز کردند و در نیمه دوم با اقبال خوبی از سوی خریداران رو به رو شدند و به سوی سقف قیمتی به حرکت درآمدند. شپنا نخستین چراغ سبز را روشن کرد و در قیمت ۶۷۷ تومان به صف خرید نشست. در نهایت شتران در قیمت ۵۱۶ تومان، شبندر در قیمت ۷۵۸ تومان و شپنا در قیمت ۶۷۱ تومان سال جاری را به پایان رساندند.


فولاد مبارکه و ملی صنایع مس امروز سنگ تمام گذاشتند. فملی در یک قدمی صف خرید در قیمت ۷۴۰ تومان پرونده امسال را بست. فولاد ۳.۲ درصد مثبت خورد و محدوده ۱۱۰۰ تومان را رد کرد. فخوز و فباهنر با صف خرید به کارشان پایان دادند. ذوب و کاوه با رشد بیش از ۳ درصدی قیمت پرونده آخرین روز معاملاتی امسال را بستند.


در پتروشیمی ها خیلی شاهد بخر بخر سهامداران نبودیم اما عمده نمادهای این صنعت رشد قیمتی را تجربه کردند. شپدیس در قیمت ۱۵۸۳۰ تومان از حرکت بازایستاد. نوری ۴+ خورد و ۹۸۷۹ تومان شد. شفن با صف خرید در محدوده ۱۱۱۹ تومان به پیشواز سال جدید رفت.


در مجموع امروز صنایع خودرو و بانک و پالایش بیش از بقیه در چشم بودند.


سال ۱۴۰۰ هم با تمام فراز و نشیب هایش به پایان رسید. سهامدارانی که انتظار جبران ضرر های سال ۹۹ را داشتند، در نیمه اول امسال نقره داغ تر شدند. البته نیمه دوم سال تا حدودی مهربان تر بود و سعی کرد در رفتارش کمی ملایمت نشان دهد. بازدهی ۵ درصدی شاخص کل در طول یکسال اخیر می گوید که بورس بازان، امسال را به درجا زدن سپری کردند و آن سودای سوددهی که همگی روز ها و ماه ها به انتظارش نشستیم، تا بلکه روزهای تلخ سال ۹۹ را بشورد ببرد، نشد که به واقعیت بپیوندد.


و اما آخرین روزهای این سال نه چندان خوش، با حال و هوایی مثبت گذشت تا بالاخره کمی لبخند به صورت سهامداران بنشیند. تا بتوانیم باز هم به این نشانه های کوچک دل ببندیم و امیدوار به پیشواز قرن جدید برویم، بلکه سال ۱۴۰۱ سالی به کام بورس بازان باشد.
نمادهای مشکوک


در بازه ۷ روزه و ۳۰ روزه نمادهای تمحرکه و داراب بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه


بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را تکنو با ۴.۹۶ درصد، وپخش با ۴.۲۵ درصد و دسبحا با ۴.۰۱ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام حفارس با ۳.۲۱ درصد، کترام با ۲.۴۴ درصد و تپمپی با ۲.۲۱ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش


دلار به نسبت روز چهارشنبه ۱۵۰ تومان کاهش یافته و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد به قیمت ۲۶ هزار و ۵۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید به ۱۲ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۱۳ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۹۲۱ دلار رسید.مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه سالی سرشار از سلامتی و ثروت برای شما همراهان همیشگی آرزومند است.


انتهای خبر

0
0