بااقتصاد
1399/08/25
11:55
حذف ریسک سهام فولادی‌ها با کنار گذاشتن قیمت‌گذاری دستوری

نایب رییس انجمن فولاد در سخنانی اعلام کرد با کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری ریسک بزرگ سهامداران فولادی برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بهادر احرامیان، نایب رییس انجمن فولاد گفت: گذاشتن سقف برای قیمت فولاد که تا پیش از این اتفاق افتاده بود به ضرر سهامداران و بازار سهام بود و این توافق برای حذف سقف قیمتی و به نوعی حذف قیمت گذاری دستوری، کمک بزرگی به سهام شرکت های فولادی و بازار سهام می کند.چرا که تا پیش از این صنعت فولاد با تصمیمات اشتباه با مشکلات زیادی مواجه بود.


نایب رییس انجمن فولاد ادامه داد: تا پیش از این و حدود سه سال است که شاهد دخالت در قیمت‌گذاری فولاد هستیم و سوال اصلی اینجاست که آیا این دخالت ها به نفع مصرف‌کننده بوده است؟


احرامیان راهکار درست کنترل و ثبات قیمت را در مکانیزم ذاتی بورس کالا می‌بیند، جایی که محل تلاقی واقع‌بینانه عرضه و تقاضاست.


نایب رییس انجمن فولاد با بیان اینکه برای حل مشکلات باید ابتدا تشخیص درستی از مسایل داشته باشیم تا بعد بتوانیم راهکار مناسبی پیدا کنیم، روند افزایشی قیمت‌ها را یادآور می‌شود و می‌گوید: یک روز مواد غذایی گران می‌شود و می‌گویند تقصیر بقال است، یک روز گوشت گران می‌شود و می‌گویند تقصیر قصاب است و حالا، مقصر بالا رفتن قیمت فولاد را هم تولیدکننده می‌دانند و متاسفانه شاهد برخوردهای تعزیراتی با تولیدکنندگان هستیم و این در حالی است که چنین متهم‌سازی‌هایی، واقع‌بینانه نیست.


این فعال اقتصادی، با اشاره به تفاوت مفهوم گرانی و تورم؛ وضعیت پیش‌آمده را ناشی از تورم و افزایش نقدینگی در بازار می‌داند و می‌گوید: فکر می‌کنم بدنه کارشناسی دولت هم به این نتیجه رسیده است که وضعیت فعلی، مشکل تورمی است و نه گرانی که عامل آن تولیدکنندگان باشد. بنابراین، برخورد توبیخی با تک‌تک فعالان اقتصادی، بی‌انصافی است.


وی در پایان گفت: احترام و اعتماد به مکانیسم بازار در بورس کالا یعنی عرضه و تقاضا بهترین راهکار برای تعادل بخشی به بازارها از جمله بازار فولاد است.


منبع: تسنیم


انتهای خبر

0
0