سنا
1401/02/19
14:34
شروع مقتدرانه انتشار صکوک در جهان

حجم انتشار صکوک در جهان در سه ماهه اول ۲۰۲۲ حاکی از شروع مقتدرانه سال میلادی جاری توسط ابزارهای مالی اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، بر اساس گزارش اخیر موسسه رتبه‌بندی فیتچ، حجم صکوک منتشره در جهان در سه ماهه اول ۲۰۲۲ با ۱۱.۶ درصد رشد نسبت به دوره مشابه در سال میلادی گذشته به ۶۴.۵ میلیارد دلار رسید.


با این حال، موسسه فیتچ چشم انداز کوتاه‌مدت انتشار صکوک را در ادامه سال میلادی جاری متفاوت می‌بیند و پیش بینی می‌کند شتاب انتشار صکوک با افزایش قیمت نفت و کاهش نیاز به تامین مالی به‌ویژه در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس کاهش خواهد یافت؛ اما چشم انداز بلندمدت بازار جهانی صکوک با توجه به انتشار این اوراق توسط کشورهای واردکننده نفت، استراتژی‌های متنوع‌سازی منابع مالی و سررسیدهای پیش رو پایدار خواهد بود. این نکته نیز حائز اهمیت است که بسیاری از کشورهای منتشر کننده صکوک بطور مستقیم تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین قرار نگرفته‌اند.


در گزارش دیگری، موسسه رفینیتیو با اشاره به ناشرین برتر صکوک در جهان در سه ماهه اول سال میلادی جاری آورده است عربستان سعودی طی این دوره مجموعا ۱۴ میلیارد دلار صکوک منتشر کرد و از مالزی که همواره در صدر ناشرین صکوک قرار داشت در این حوزه پیشی گرفت.


ترکیه نیز در ماه فوریه بعد از وقفه پیش آمده به علت سقوط ارزش لیر در سال میلادی گذشته، ۳ میلیارد دلار صکوک بین‌المللی با نرخ ۷.۲۵ درصد منتشر کرد که با ثبت سفارش ۱۰.۷۵ میلیارد دلاری مواجه شد.


در سوی دیگر، پاکستان که با کاهش ذخایر ارزی مواجه است صکوک ارزی یک میلیارد دلاری با نرخ ۷.۹۵ درصد عرضه نمود و ثبت سفارشی به ارزش ۳ میلیادر دلار رقم زد.


شروع مقتدرانه انتشار صکوک در جهان

حجم مانده صکوک جهانی از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا پایان سه ماهه اول با ۱.۵ درصد رشد به ۷۲۲.۸ میلیارد دلار رسید.



به گفته موسسه فیتچ در سه ماهه اول سال میلادی جاری رشد انتشار صکوک از رشد انتشار اوراق قرضه در بازارهای نوظهور پیشی گرفت؛ بطوریکه طی این دوره حجم انتشار صکوک ارزی در بازارهای نوظهور ۹۷ درصد رشد داشته اما در طرف دیگر انتشار اوراق قرضه تنها ۷.۶ درصد افزایش داشته است.


در سه ماهه اول ۲۰۲۲ قیمت صکوک با وجود نوسانات، همبستگی شدیدی با قیمت اوراق قرضه داشت. این درحالی است که صکوک در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ در بحبوحه همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ و فشار نقدینگی سیستمی ناشی از سقوط قیمت نفت، با تخفیف‌های بالاتری نسبت به اوراق قرضه به فروش می‌رسید.


انتهای خبر

0
0