بااقتصاد
1400/09/02
18:05
معامله یک میلیون و ۷۳۹ هزار گواهی سپرده سیمان در بورس کالا

امروز سه شنبه ۲ آذر بازار مالی بورس کالای ایران با استقبال خریداران خرد، یک میلیون و ۷۳۹ هزار گواهی سپرده معادل ۱۷۳۹ تن سیمان به ارزشی بیش از ۸ میلیارد و ۸۶۲ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مشتریان خرد سیمان طی دیروز و امروز در مجموع ۳ میلیون و ۵۶۸ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۳۵۶۸ تن محصول متعلق به انبار کارخانه های سیمان فارس نو، خزر، صوفیان، ماهان کرمان، دورود، غرب، فارس، شاهرود، ارومیه، غرب آسیا، خوزستان، ساوه و زنجان را در بازارهای معاملاتی بورس کالای ایران معامله کردند.


از روز گذشته با گشایش نماد انبار شرکت سیمان غرب آسیا، شمار انبارهای فعال و پذیرش شده به ۱۸ انبار رسید تا به این ترتیب مشتریان خرد بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری در قالب معاملات گواهی سپرده کالایی اقدام به خرید سیمان کنند البته شمار انبار شرکت های سیمانی که تاکنون در سامانه معاملات TSETMC ثبت شده، ۲۰ انبار است که به زودی انبار سایر شرکت های دیگر نیز ثبت و در بورس کالا پذیرش می شوند.


در جریان معاملات امروز بازار مالی بورس کالای ایران با استقبال خریداران خرد، یک میلیون و ۷۳۹ هزار گواهی سپرده معادل ۱۷۳۹ تن سیمان به ارزشی بیش از ۸ میلیارد و ۸۶۲ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت. به این ترتیب در مجموع معاملات گواهی سپرده سیمان در امروز و دیروز ۳ میلیون و ۵۶۸ هزار گواهی سپرده به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.


از این رو از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان تا به امروز در مجموع ۱۱ میلیون و ۴۰۱ گواهی سپرده سیمان معادل ۱۱ هزار و ۴۰۱ تن سیمان در بازار مالی بورس کالا معامله شده است.


جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان


برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.


مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.


معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.


خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.


انتهای خبر

0
0