همفکران
1401/05/04
17:06
گزارش روز/ امیدوار باشیم؟

شاخص کل بورس تهران چهارمین روز از مرداد ماه ۱۴۰۱ را با افت ۹۶۸ واحدی به پایان رساند و در سطح ۱ میلیون و ۴۳۸ هزار واحد قرار گرفت. این شاخص بورسی در نیم ساعت ابتدایی روندی صعودی داشت اما پس از آن نزولی شد. تا جایی که در نیم ساعت پایانی تمام مسیر مثبتی که رفته بود را بازگشت و سنگر سبز را از دست داد. شاخص هموزن اما از همان ابتدا در مدار منفی استارت زد...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران چهارمین روز از مرداد ماه ۱۴۰۱ را با افت ۹۶۸ واحدی به پایان رساند و در سطح ۱ میلیون و ۴۳۸ هزار واحد قرار گرفت. این شاخص بورسی در نیم ساعت ابتدایی روندی صعودی داشت اما پس از آن نزولی شد. تا جایی که در نیم ساعت پایانی تمام مسیر مثبتی که رفته بود را بازگشت و سنگر سبز را از دست داد.


شاخص هموزن اما از همان ابتدا در مدار منفی استارت زد و در مسیر نزولی از دیگر نماگر ها سبقت گرفت، به طوری که در نهایت با افت ۲۸۰۰ واحدی روز را به پایان برد.


فارس، حکشتی و نوری بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. فارس سبز پوش در مرز صفر معاملاتی متوقف شد. حکشتی تقریبا تمام روز در صف خرید بود اما در واپسین لحظات این صف عرضه شد و در محدوده مثبت ۳ درصد به کارش پایان داد. نوری نیز با رشد ۳ درصدی همراه شد. فملی، کاوه و وامید بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. فملی با رنج کشی های مثبت دقیقه نودی توانست در محدوده صفر تابلو به کارش پایان دهد. کاوه در یک قدمی صف فروش بست و وامید با افت حدود ۳ درصدی قیمت مواجه شد.


در پایان بازار امروز شاخص فرابورس تحت تاثیر کاهش قیمت نمادهای غصینو و دماوند و سمگا، ۵۶ واحد افت کرد و در محدوده ۱۸ هزار و ۸۱۸ واحد قرار گرفت. پخش و فزر نمادهایی بودند که بیشترین اثر مثبت را بر این شاخص داشتند و مانع از افت بیشتر آن شدند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز ۳۶۹ میلیارد تومان خروج پول از سوی حقیقی ها صورت گرفت. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس حدود ۶۸ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز به ۲۵۹ میلیارد دلار رسید.
ترین های معاملات بورس


خودرویی ها، فلزات اساسی ها و شیمیایی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، هلدینگ و فلزات اساسی به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات نیز بودند. امروز نمادهای شستا، خودرو و خساپا نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول های حقیقیامروز زراعتی ها تنها صنعتی بودند که تراز نقدینگیشان مثبت شد و شاهد ورود پول حقیقی ها بودند. در مقابل شیمیایی ها و فلزات اساسی ها بیشترین مقدار از پول های خرد را از دست دادند. نمادهای آبین و غمینو بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و نمادهای شستا و فارس بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.طی روز جاری بازار بورس تهران با بهبود تقاضا در فضایی مثبت آغاز بکار کرد. البته این مثبت ها خیلی دوامی نداشت و فروشندگان بازهم به میادین بازگشتند و فشار فروش در بازار فزونی یافت تا جایی که اکثریت نماد ها از مدار مثبت عقب نشینی کردند و افت قیمتی باز هم گریبانگیر بازار شد.


خودرویی ها در ابتدا معاملات خوبی داشتند به طوری که خساپا، ایرانخودرو، خگستر و ورنا تا حوالی مثبت ۲ درصد هم پیشروی کردند اما در ادامه به موجب نزولی شدن بازار، ورنا تا صف فروش هم پایین آمد و در نهایت با افت ۵ درصدی در قیمت ۵۲۱ تومان بست. خساپا و خگستر افت بالغ بر ۱ درصدی قیمت را تجربه کردند و ایرانخودرو در محدوده صفر تابلو متوقف شد. خموتور، خشرق و خزامیا نیز با برتری فروشندگان دنبال شدند.


بزرگان بانکی به درجا زدن در محدوده صفر تابلو اکتفا کردند. وبملت پس از جا به جایی ۶۹ میلیون برگه سهم در قیمت ۲۷۴ تومان متوقف شد.


در فلزات اساسی روند معاملات منفی بود اما در این میان شاهد برتری تقاضا در تک نمادهایی نظیر فاسمین، فتوسا، زنگان و فباهنر در این گروه بودیم. فتوسا و زنگان با صف خرید بستند. فاسمین ۳.۵+ خورد و به ۱۶۹۸ تومان رسید. در مقابل کاوه و فسرب پرعرضه بودند.


اگرچه شستا و وغدیر تغییر قیمتی خاصی نداشتند اما توانستند بازار امروز را سبزپوش به پایان برسانند و از افت قیمتی در امامن بمانند.


در زراعتی ها سیمرغ و سپید معاملاتی مثبت داشتند. سیمرغ بیش از ۲ درصد رشد قیمتی داشت و به بالای ۲۰۰۰ تومان رسید. سپید حدود ۱ درصد افزایش قیمت داشت و ۱۹۰۸ تومان شد.


در شیمیایی ها اکثریت نمادها نوسانات مثبت داشتند. نوری حدود ۳ درصد رشد قیمتی داشت و ۹۳۷۵ توممان شد. شپدیس، شگویا، تاپیکو و آریا نیز معاملاتی مثبت داشتند.


حکشتی دیروز در بدترین روز بازار به مدار معاملات بازگشت و همین امر موجب بازگشایی سهم با افت ۱۰ درصدی شد. اما حجم اخبار مثبتی که داشت باعث شد که تقریبا تمام امروز را حکشتی در صف خرید به سر ببرد. اگرچه در نهایت صف خریدش عرضه شد و تا محدوده ۳ درصد عقب نشینی کرد اما با قیمت پایانی ۲۲۱۳ تومان (۴.۸+) به کارش خاتمه داد.


روند معاملاتی دو روز آینده برای بازار مهم است چرا که اگر طی این مدت نتواند محدوده ۱.۴۵۰ را پس بگیرد می توان انتظار افت تا سطح ۱ میلیون و ۴۱۵ هزار را داشت.


در پایان می توان گفت در صورتی که قیمت کامودیتی ها در محدوده فعلی ثبیت شود، نرخ بهره بین بانکی هم کمی کاهش یابد و ارز نیمایی هم به رشد خود ادامه دهد می توانیم به یک رشد کوتاه مدتی امیدوار باشیم.
نمادهای مشکوک


در بازه ۷ روزه نمادهای تکنو، خبازرس و سپ و در بازه ۳۰ روزه نمادهای تکنو، سپ و کاوه بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه


بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را بکاب با ۲.۹۵ درصد، سپاها با ۲.۹۳ درصد و چفیبر با ۲.۷۵ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام تکنو با ۵.۱۴ درصد، حپترو با ۴.۹۱ درصد و قپیرا با ۴.۷۸ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش


دلار به نسبت روز گذشته رشد ۱۲۰ تومانی داشت و هم اکنون در محدوده ۳۲ هزار تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید با رشد ۰.۲۱ درصدی، به ۱۴ میلیون و ۸۱۶ هزار تومان رسید.


انس طلا ۰.۱۵ درصد افزایش ارزش داشت و به محدوده ۱۷۱۵ دلار رسیده است.


انتهای خبر

0
0