اقتصاد آنلاین
1399/08/10
13:03
تهاتر غیرشفاف ۶۰۰هزار میلیارد تومانی نفت با سوخت

عضو هییت رییسه مجلس گفت: در روند اصلاح ساختار بودجه نیاز به یک تبصره ۱۴ دیگری برای درج منابع حاصل از تهاتر نفت خام با میعانات و سوخت پالایشگاه‌ها وجود دارد تا در این مورد شفاف‌سازی شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی با بیان اینکه در روند اصلاح ساختار بودجه نیاز به یک تبصره ۱۴ دیگری برای درج منابع حاصل از تهاتر نفت خام با میعانات و سوخت پالایشگاه‌ها وجود دارد، گفت: اکنون یک تبصره چهارده در لایحه بودجه کشور برای درج کل درآمد مربوط به یارانه‌ها قرار دارد.


وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۹ حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی در تبصره ۱۴ لحاظ شد که البته برابر آن جداول مصرفی هم قرار داده شد اما این رقم نسبت به میزان فروش نفت یک سال کشور شفاف نیست و تقریبا یک سوم آن محسوب می‌شود.


قید یک تبصره ۱۴ دیگر در بودجه با انجام اصلاح ساختار

نماینده مردم شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس تصریح کرد: براین اساس ما اعلام کردیم به یک تبصره ۱۴ دیگری نیاز است تا این بخش نامشخص که بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان محاسبه شده را در آن درج کرد.


حاجی‌دلیگانی تاکید کرد: در تبصره ۱۴ دوم بودجه سالانه کشور باید ۶۰۰ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش نفت خام به قیمت کمتر از فوب خلیج فارس به پالایشگاه‌های داخلی به عنوان منابع درآمدی دولت در یک طرف قرار بگیرد و مبلغ خرید سوخت‌های مایعی که دولت از این پالایشگاه‌ها خریداری می‌کند هم در طرف دیگر تبصره گنجانده شود.


عضو هییت رییسه مجلس اظهار کرد: این تهاتر اکنون به صورت غیرشفاف در حال انجام است و باید با قید یک تبصره ۱۴ دیگر این ارقام شفاف‌سازی شود.


هزینه‌های وزارت نفت در بودجه به صورت مجزا تبیین شود

وی با بیان اینکه وزارت نفت طبق قانون ۱۴.۵ درصد از منابع حاصل از فروش نفت را به صورت مستقیم برای کارهای خودش برمی‌دارد، گفت: این موضوع هم باید در اصلاح ساختار بودجه مورد رسیدگی و اصلاح قرار گیرد و سال گذشته اعلام کردیم، هزینه های وزارت نفت به صورت جداگانه در بودجه تبیین و روشن شود.


نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس بیان کرد: تمامی منابع حاصل از فروش نفت باید به حساب خزانه واریز شود، در صورتی که تاکنون هرساله ۱۴.۵ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت خام و میعانات به حساب مستقیم وزارت نفت ریخته شده است.


حاجی‌دلیگانی تاکید کرد: نکته جالب اینجاست که این وزارتخانه در زمان صادرات ۳ میلیون بشکه نفت در روز با قیمت حدود ۱۰۰ دلار این درصد را برداشت کرده و در شرایط کنونی با وجود کمترین میزان و قیمت صادرات نفت هم این رقم را برداشت می‌کند و نه اکنون و نه در آن زمان اعلام کرد که مشکل دارد یا مثلا اعتبار اضافی دارند.


عضو هییت رییسه مجلس گفت: این موضوع نشان می‌دهد، این عدد اثر زیادی در کارهای وزارت نفت ندارد و در جایی ذخیره می‌شود، بنابراین این حساب باید در بودجه شفاف شود.


انتهای خبر

0
0