همفکران
1401/04/01
14:38
وقایع نگاری همفکران از هفته پنجم خرداد؛

بازار در هفته پایانی خرداد رنگ قرمز داشت. شاخص کل و هموزن هر یک ۲ درصد افت داشتند. شدت خروج پول خرد از بازار نیز بیش از ۲ برابر هفته قبل بود.


وقایع نگاری همفکران از هفته پنجم خرداد؛ بازار در هفته پایانی خرداد رنگ قرمز داشت. شاخص کل و هموزن هر یک ۲ درصد افت داشتند. شدت خروج پول خرد از بازار نیز بیش از ۲ برابر هفته قبل بود.


در هفته ای که گذشت میانگین ارزش معاملات خرد روزانه به کمتر از ۴ همت رسید که این رقم ۷ درصد کمتر از هفته چهارم خرداد بود. سهامداران حقیقی در حالی بیش از ۲،۲ همت نقدینگی از بازار خارج کردند که در هفته قبل شاهد خروج کمتر از ۸۰۰ میلیارد تومان از پولهای خرد بازار بودیم. شاخص های کل و هموزن که در هفته چهارم خرداد به ترتیب ۳ و ۲ درصد رشد کرده بودند این هفته مجددا نزولی شدند.


یکی دیگر از اتفاقات مهم هفته پایانی خرداد کاهش شدید رمز ارزها و سقوط بیت کوین به کانال ۱۸ هزار دلار بود. هر چند که در روزهای پایانی هفته خود را به بالای محدوده ۲۰ هزار دلار رساند و بخشی از این ریزش را جبران کرد. افزایش نسبی نرخ سود بین بانکی از دیگر رویدادهای مهم این هفته بود. اما شاید بااهمیت ترین رخداد این هفته را بتوان انتشار اخبار نسبتا مثبت از مذاکرات دانست. اتفاقی که در صورت وقوع می تواند روزهای روشنتری را برای بورس به همراه داشته باشد.


شنبه؛ سقوط آزاد رمز ارزها


بازار با اقبال خریداران به صنایع قطعه ساز، نیروگاهی و پالایشی آغاز شد اما رفته رفته تقاضا در بازار افت کرد و به طور کلی قدرت عرضه ها بیشتر بود. در یک ساعت پایانی تقاضا در نماد وبملت افزایش یافت اما به طور کلی زمام امو بازار به دست فروشنده ها بود. در پایان، ارزش معاملات خرد به حدود ۴ همت و تراز پول خرد به منفی ۷۳۰ میلیارد تومان رسید. شاخص کل ۱۶،۵۹۴ واحد و شاخص هموزن ۳،۷۴۹ واحد افت کردند.


رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق از پرداخت ۱،۶ میلیارد دلار از بدهی های عراق به ایران خبر داد. با افزایش ۱۵ درصدی قیت مواد شوینده موافقت شد. در دیدارهایی که رئیس سازمان توسعه تجارت با چند مقام روس داشت، بر موضوع تولید مشترک خودرو ایرانی – روسی در خاک ایران توافقات لازم به عمل آمد. وزیر بهداشت گفت ارز ترجیحی داروها فعلا حذف نمی‌شود.


نرخ بهره بین بانکی با ۱۱ صدم درصد رشد نسبت به هفته قبل به ۲۰،۶۸ درصد رسید. سازمان تامین اجتماعی از آغاز پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان خبر داد. وزیر نفت اعلام کرد که یک و ۶ دهم میلیارد دلار طلب بابت صادرات گاز به عراق وصول شد.


بازار ارزهای دیجیتال باز هم منفی شد. بیت کوین به ۱۸ هزار دلار رسید. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۹۷ درصد کاهش به ۱۸۳۹ دلار و ۳۹ سنت رسید. بهای نفت، گاز و فلزات به دلیل نگرانی از رشد نرخ بهره و رکود اقتصادی کاهش یافت. قیمت گاز در اروپا ۵ درصد کاهش و در آمریکا ۷ درصد کاهش، قیمت نفت برنت ۵.۵ درصد و وست تگزاس ۶.۵ درصد کاهش، قیمت فلز مس بیش از ۲ درصد کاهش و طلا ۱ درصد کاهش، گندم نیز ۴ درصد کاهش و قیمت متانول سی اف آر چین نیز با نیم درصد کاهش ۳۴۴ دلار اعلام شد.


واردات گاز فرانسه از روسیه متوقف شد. امشب چهارمین نشست کمیته بازار باز آمریکا در سال ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. فدرال رزرو فراتر از انتظارات نرخ بهره را ۰.۷۵٪ افزایش داد و نرخ بهره این بانک به ٪۱.۷۵ رسید. قیمت نفت در بازارهای بین المللی امروز چهارشنبه در آستانه نشست فدرال رزرو آمریکا و افزایش احتمالی نرخ بهره این کشور با افت نسبی روبرو شد. در پی این خبر شاخصهای بورس همه مثبت شدند. در واقع این خبر پیش خور شده بود و از زیر بار فشار روانی فدرال رزرو خارج شدند.


دلار از ۳۲،۱۵۰ تومان معاملات خود را آغاز کرد و در ادامه در محدوده ۳۲،۳۵۰ تا ۳۲،۰۵۰ تومان نوسان داشت.


یکشنبه؛ دلار به کانال ۳۱ هزار تومان رسید


روند معاملات متعادل اما کم حجم دنبال شد. در نیمه نخست بازار شاهد تحرکات مثبت در برخی از تک نمادها و برخی از صنایع مانند بانکی و سرمایه گذاری بودیم. در این نیمه تعداد نمادهای مثبت و منفی تقریبا با هم برابر شد. اما در نیمه دوم خریداران کمی عقب نشینی کردند تا قدرت دست فروشندگان بیفتد. از مهمترین رویدادهای امروز بازگشایی نماد بانک دی بعد از حدود ۹ ماه توقف بود. در پایان، شاخص کل ۱،۷۷۰ واحد افت داشت اما شاخص هموزن ۱۷۸ واحد رشد کرد. ارزش معاملات خرد به بیش از ۴،۱ همت رسید و تراز پول خرد بازار منفی ۴۶۸ میلیارد تومان بود.


سیاست های مالی دارویی و حمایت از صنایع تولید کننده داخلی دارو با حضور معاون اول رئیس‌جمهور بررسی شد. نرخ توافقی ارز به بازار متشکل رسید. رئیس سازمان بورس اعلام کرد تلاش می‌کنیم تا اعتماد به بازار سرمایه را برگردانیم. او همچنین اعلام کرد دامنه نوسان در بازار سرمایه به تدریج افزایش خواهد یافت. طبق اطلاعیه جدید بورس کالا، خریداران سکه بورسی از امروز تا اطلاع ثانوی در هر سفارش حداکثر می‌توانند ۱۰ سکه سفارش خرید بگذارند. مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت اعلام کرد ۱۰ خانواده مافیای واردات خودرو هستند.


معاملات دلار آزاد از محدوده ۳۲،۰۵۰ تومان استارت خورد و در ادامه تا ۳۱،۷۰۰ تومان افت کرد.


دوشنبه؛ امیدواری مجدد برای دستیابی به توافق


داد و ستدهای بازار با افزایش تقاضا در گروه های خودرویی و سیمانی و همچنین برخی از تک سهم ها آغاز شد. در ابتدا تعداد نمادهای منفی از مثبت بیشتر بود اما پپس از گذشت تقریبا یک ساعت از بازار نمادهای مثبت بیشتر شدند. در نیمه نخست بازار فشار فروش خاصی مشاهده نشد. اما رفته رفته میل به عرضه بیشتر شد. در انتها، شاخص کل ۱،۲۸۶ واحد و شاخص هموزن ۱،۲۲۳ واحد رشد داشتند.


اولیانوف اعلام کرد قطعنامه ضدایرانی اشتباهی محاسباتی بود. سخنگوی وزارت خارجه گفت امیدواریم طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، برگردد. برای رسیدن به توافق خوب و قوی آماده هستیم. مذاکرات وین از ریل خود خارج نشده است. او همچنین از سفر وزیر خارجه روسیه به تهران در پایان هفته جاری خبر داد.


بازار ارزهای دیجیتال روند صعودی در پیش گرفت. بیت کوین با بیش از ۸ درصد رشد به بالای ۲۰ هزار دلار رسید.


دلار در محدوده ۳۱،۷۰۰ تومان تا ۳۱،۷۵۰ تومان در نوسان بود.


سه شنبه؛ قدرتنمایی فروشندگان بازار سهام


امروز نیز حجم معاملات بسیار کم و طرف عرضه قوی تر بود. تعداد نمادهای منفی بیش از دو برابر نمادهای مثبت بود. وضعیت بر همین منوال ادامه یافت تا اینکه در پایان شاخص کل ۷،۶۱۷ واحد و شاخص هموزن ۳،۱۲۶ واحد کاهش یافتند. ارزش معاملات خرد به حدود ۳،۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. تراز پول خرد منفی ۴۳۰ میلیارد تومان بود.


مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد با تصویب ستاد تنظیم بازار، عوارض صادراتی برخی از محصولات پروتئینی و لبنی حذف شد. سازمان توسعه تجارت از هدفگذاری تجارت ۳ میلیارد دلاری با قزاقستان تا سه سال آینده خبر داد. رئیس سازمان خصوصی سازی شب گذشته در برنامه صف اول گفت رئیس جمهور برای واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا دستور داده است. ارزش سهام دولت در این دو خودروساز بسیار بالاتر از قیمت تابلو است. در تلاش هستیم سهام تودلی خودروسازان را به همراه سهام دولت در سایپا و ایران خودرو به صورت یکپارچه واگذار کنیم.


سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد پرونده اعضای هیات مدیره و مدیرعامل سابق بورس تهران با تمسک بر مقررات قانون آیین دادرسی کیفری موجب منع پیگرد شده است. وزیر اقتصاد گفت دولت عقب نشینی نسبت به اجرای حذف ارز ترجیحی را به صلاح اقتصاد کشور نمی داند.


قیمت طلای جهانی در محدوده ۱،۸۴۰ دلاری باقی ماند.


دلار آزاد از محدوده ۳۱،۸۰۰ تومان شروع به معامله شد و در ادامه بین ۳۱،۶۵۰ تومان تا ۳۱،۹۵۰ تومان نوسان کرد.


چهارشنبه؛ بهبود نیم بند تقاضا در بازار سهام


شروع بازار بی رمق و نسبتا منفی بود اما رفته رفته تقاضاها تقویت شدند. اولین چراغ افزایش تقاضا را گروه خودرو روشن کرد. غذایی ها نیز لقب پرتقاضاترین گروه بازار را به خود اختصاص دادند. در انتها، شاخص کل با ۶،۲۳۳ واحد و شاخص هموزن با ۱،۱۶۱ واحد افت مواجه شدند. ارزش معاملات خرد با افزایش نسبی به ۳،۸ همت رسید و تراز پول خرد بازار منفی ۳۶۶ میلیارد تومان بود.


وزیر امور خارجه روسیه امروز به تهران سفر می کند. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کنیم.


وزیر اقتصاد اعلام کرد بورس کالا در بازار خودرو گره گشاست. عرضه خودرو در بورس کالا از دستورکار خارج نشده است. قیمت‌گذاری بلوک‌های خودرویی تا هفته آینده به اتمام می‌رسد.


در بازار رمز ارزها اکثر کوین ها در محدوده سبز قرار دارند. بیت همچنان در کانال ۲۰ هزار دلاری قرار دارد. قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۶ درصد کاهش به ۱۸۲۸ دلار و ۱۳ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با یک دلار و ۷۷ سنت معادل ۱.۵۴ درصد کاهش به ۱۱۲ دلار و ۸۸ سنت رسید. قیمت سنگ آهن در معاملات آتی بورس دالیان چین با ۴،۳ درصد افت به ۷۲۰ یوآن در هر تن رسید.


دلار در بازار آزاد در محدوده ۳۲ هزار تومان معامله شد.

انتهای خبر

0
0