فارس نیوز
1401/05/15
15:22
آشتی سهام‌داران حقیقی با بورس پس از ۵۴ روز/ ۲ اتفاق مهم در بازار سهام

در جریان معاملات روز شنبه، ۴۹۶ سهم با رشد قیمت و ۱۲۲ نماد نیز با افت قیمت مواجه شدند و معاملات اشخاص حقیقی رشد کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه و بورس تهران در حالی امروز به تعطیلات دو روز رفت که مهمترین اتفاق این روزهای خود را تجربه کرد. آخرین روزی که بازار سهام شاهد ورود پول حقیقی به خود بوده است، به ۲۳ خرداد ماه باز می‌گردد. حالا بعد از گذشت ۵۴ روز سهامداران خرد با بازار سهام آشتی کرده‌اند و سرمایه‌های پارک شده بالاخره وارد بورس شده است.


بورس در حالی امروز آغاز به کار کرد که معامله گران سه روز پایانی هفته گذشته را با رشد پشت سر گذاشته بودند و در روز چهارشنبه تعداد نمادهای سبزپوش بازار بیش از روزهای قبل و بیش از سهم‌های قرمزپوش بود.


تقاضای بازار از ابتدای معاملات امروز، رشد قابل توجهی داشت و از دقایق ابتدایی شاخص‌های عملکردی بورس روند صعودی به خود دیدند. هر دو نماگر اصلی بورس یعنی شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن تا پایان به صعود ادامه دادند.


* خودرویی‌ها عامل سبزپوشی بازار سهام


در مجموع روندهای درونی بازار میل به صعود در بازار سهام را نشان می‌دهند. برخی از تحلیلگران معتقدند قیمت سهام بسیاری از شرکت ‌ها کمتر از ارزش ذاتی آنهاست و بازار در میان مدت رشد خواهد کرد.


از سوی دیگر، برخی نیز معتقدند، تزریق پول به بورس اثر کوتاه مدت دارد و مشکل بازار سهام که بی اعتمادی سهامداران است را حل نمی‌کند. این گروه معتقدند با تزریق پول قیمت ‌ها در کوتاه مدت رشد می‌کند؛ اما در میان مدت مشکل خروج پول حقیقی حل نخواهد شد.


حال باید منتظر ماند و دید سهامداران در روزهای آینده چه اتفاقاتی را رقم می‌زنند و کدام مورد از تحلیل‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرد. در جریان معاملات امروز، قیمت سهام اغلب نمادهای بازار رشد کردند؛ اما نمادهای بزرگ پالایشی افت قیمت داشته و قرمزترین گروه بازار سهام بودند. امروز تمامی نمادهای خودرویی سبزپوش بوده و همگی با رشد قیمت مواجه شدند.


* تزریق پول به بورس مهمترین اتفاق این روزهای بازار سرمایه


علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، می‌گوید: بازار این روزها با مشکل کمبود نقدینگی و افت ارزش معاملات دست و پنجه نرم می‌کند. امروز دو اتفاق مهم در بازار سرمایه افتاده است. اولین موضوع به بازگشت سهامداران خرد به بازار مربوط می‌شود که پس از مدت ها جریان پول حقیقی برعکس شد و پول وارد بازار سرمایه شد.


وی ادامه داد: دومین موضوع نیز به واریز هزار میلیارد تومان پول صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار مربوط می شود. مطابق اعلام مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، از روز شنبه هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت تزریق می‌شود که به نظر می‌رسد، موجب رشد بازار خواهد شد.


این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: تزریق پول به بورس در شرایطی انجام می‌شود که بازار سهام با کمبود تقاضا و نقدشوندگی پایین مواجه است. باید از تزریق پول به بازار اسقبال کرد؛ زیرا این تزریق هزار میلیاردی نیروی لازم برای رشد قیمت‌ها را فراهم خواهد کرد.


* رشد یکپارچه شاخص‌های بورس


در پایان معاملات روز شنبه، شاخص کل بورس با افزایش ۱۱ هزار و ۵۶۳ واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و ۴۴۸ هزار و ۹۲۴ واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت ۸ دهم درصد بوده است. امروز شاخص کل بورس بیشترین رشد در تابستان امسال را ثبت کرد.


شاخص کل هموزن بورس نیز با رشد ۶ هزار و ۸۸ واحدی در سطح ۳۹۰ هزار و ۱۴۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۱.۵۹ درصد بوده است که نسبت به شاخص کل بازدهی دو برابری داشته است. همچنین شاخص کل فرابورس ۱۸۸ واحد بالا آمد و در سطح ۱۹ هزار و ۵۰ واحد قرار گرفت.


* افزایش ارزش معاملات خرد سهام


ارزش کل معاملات بازار سهام به رقم ۱۴۷ هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۴۱ هزار و ۳۶۴ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌‌دهد.


امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۲۵ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۷۷۹ میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بازار سرمایه نزدیک به ۲ درصد بوده است.


* ورود پول حقیقی به بازار سهام پس از ۳۷ روز کاری


امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از ۳۷ روز کاری مثبت شد و ۱۷۹ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.


گروه‌های فرآورده‌های نفتی و کک و فعالیت های چند رشته ای بیشترین خروج پول و گروه های خودرو و ساخت قطعات و بانک ها و موسسات مالی بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کرده‌اند.


در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فزر (شرکت پویا زرکان آق دره)، وبملت (بانک ملت) و تاصیکو (شرکت سرمایه گذاری صدر تامین) اختصاص داشت و نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.


* ارزش صف‌های خرید پایانی بازار


در جریان معاملات روز شنبه، ۴۹۶ سهم با رشد قیمت و ۱۲۲ نماد نیز با افت قیمت مواجه شدند. در پایان معاملات امروز، اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها یک نماد صف فروش داشت. ارزش صف فروش حپترو (حمل و نقل پتروشیمی) ۱.۴ میلیارد تومان بود.


ارزش صف ‌های خرید نیز در پایان معاملات به ۲۲۳ میلیارد تومان بالغ شد که رشد ۲۶ درصدی را نسبت به روز چهارشنبه نشان می دهد.. امروز نمادهای خساپا (شرکت سایپا)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و حتاید (شرکت تاید واتر خاورمیانه) بیشترین صف خرید را داشتند.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0