اقتصاد آنلاین
1399/08/25
10:47
شتاب دنیا برای فرار از خودروهای دیزلی و بنزینی/ در ایران همچنان به مصرف سوخت‌های فسیلی تشویق می‌شویم

در حالی شرکت ملی پالایش و پخش با تبلیغات گسترده و میلیاردی سعی در ترغیب مالکان خودرو به مصرف سی ان جی دارد که دنیا به ویژه انگلیس فرار از سوخت‌های فسیلی را اولویت کار خود قرار داده است.

اقتصادآنلاین - محمد عبدی ؛ در ماه های اخیر شاهد تبلیغات گسترده معاونت پالایش و پخش وزارت نفت در خصوص دوگانه سوز کردن خودروها هستیم. اما با گذشت بیش از ۶ ماه از اجرایی شدن این طرح، استقبال از آن بسیار اندک بوده و این نشان می‌دهد رغبت چندانی در میان مالکان خودروها برای دوگانه سوز کردن وجود ندارد چراکه سیاست گذار در زمان تنظیم این طرح توجه چندانی به مشکلات زیرساختی و عدم توجیه پذیربودن طرح دوگانه سوز برای عمر مفید خودروها نداشته است.


این درحالی است بارها کارشناسان این حوزه بر بی‌حاصل بودن این طرح تاکید داشته و بیان کرده‌اند که سی ان جی نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای بنزین باشد.


اما در همین زمان که ما در کشورمان هنوز مردم را تشویق به مصرف سوخت های فسیلی می‌کنیم، نخست وزیر انگلیس سعی در تعجیل در طرح « ممنوعیت فروش خودروهای دیزلی و بنزینی» به مدت ۱۰ سال دارد.


پیش از این انگلیس در راستای تلاش‌ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، برای ممنوعیت فروش خودروهای جدید دیزلی و بنزینی از سال ۲۰۴۰ برنامه ریزی کرده بود و جانسون در فوریه این تاریخ را پنج سال جلو انداخت و سال۲۰۳۵ تعیین کرد.


روزنامه فایننشیال تایمز به نقل از منابع آگاه نوشت: جانسون اکنون قصد دارد طی یک سخنرانی درباره سیاست محیط زیستی این تاریخ را دوباره جلو انداخته و سال ۲۰۳۰ تعیین کند.


گفتنی است آمار صنعتی نشان می‌دهد که خودروهای بنزینی و دیزلی۷۳.۶درصد از فروش خودروهای جدید در سال۲۰۲۰ را تشکیل دادند و فروش خودروهای برقی که معمولا گرانتر هستند، تنها ۵.۵درصد بود. انواع مختلف خودروهای هیبریدی باقی فروش بازار را تشکیل دادند.


انتهای خبر

0
0