فارس نیوز
1402/03/09
16:44
بازگشت بازار سرمایه به روزهای متعادل با ورود پول حقیقی به بورس

امروز نیز بازار سرمایه روندی متعادل داشت که می توان ورود پول حقیقی به بورس را تاییدی بر این موضوع دانست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه امروز را هم نوسانی تمام کرد تا نامشخص بودن روند بازار سهام در نهایت منجر به ورود بسیار کم پول حقیقی به بورس شود. به عبارت دیگر، بورس امروز توانست برخلاف روزهای گذشته معاملات خوبی را سپری کند و بخشی از ریزش روزهای قبل را پس بگیرد.


کارشناسان تکنیکال بورس معتقدند روند اصلاحی نماگرهای تالار شیشه‌ای فعلا به پایان نرسیده است و به زمان بیشتری نیاز دارد. به هرحال با توجه به شرایطی که این روزها بر وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور حاکم شده است، به نظر می‌رسد که روند متعادل در روزهای آتی نیز منطق بیشتری داشته باشد.


* ریسک های بیرونی همچنان بازار را تهدید می کند


در این‌باره، وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: به طور کلی بورس تهران طی روزهای پس از شوکی که در اوایل اردیبهشت ماه تجربه کرد، هنوز نتوانسته است به مسیر صعودی قدرتمند خود بازگردد که دلیل این موضوع، نیاز به استراحت بیشتر پس از رشدهای قدرتمند ماه‌های گذشته بوده است.


وی ادامه داد: روند صعودی قدرتمندی که از ابتدای اسفند ماه سال گذشته شروع شده بود توانست بخش قابل توجهی از جاماندگی بازار سهام نسبت به بازارهای موازی را جبران کند و قیمت بسیاری از نمادها رشد خوبی را تجربه کردند.


این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: از آنجا که همواره صعودها با اصلاحات مقطعی همراه هستند، پیش بینی می‌شد که بورس تهران نیز به مرور این روند اصلاحی را طی کند اما به هرحال و به هر دلیلی این اصلاح با شدت بیشتری رخ داد و برای مقطعی به یک بحران در بازار سرمایه تبدیل شد.


جعفری با اشاره به ریسک‌های موجود بر بازار سرمایه تصریح کرد: برخی مسائل همچون دخالت‌های ادامه‌دار در روند بازار، سیاست جمع‌آوری نقدینگی توسط برخی سیاست‌ها همچون ثبت‌نام برای خودرو و پیش فروش‌های سنگین موجب شده است که در برخی روزها، شوک‌های منفی و هیجانی نسبتا شدیدی را نیز تجربه کنیم.


* رشد یکپارچه شاخص های عملکردی بورس


در پایان معاملات روز سه شنبه، شاخص بورس ۱۳ هزار و ۳۲ واحد نسبت به روز کاری گذشته رشد کرد و تا سطح ۲ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۴۲۷ واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت ۵۷ صدم درصد بوده است.


شاخص کل هم‌وزن بورس ‌نیز با صعود ۱۰ هزار و ۸۸۳ واحدی در رقم ۷۷۳ هزار و ۸۹۳ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت ۱.۴۳ درصد بوده است.


شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۲۲۶ واحدی به رقم ۲۸ هزار و ۸۲۶ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن فرابورس با رشد دو هزار و ۲۱ واحد به سطح ۱۴۰ هزار و ۷۰۵ واحد رسید.


* تداوم ورود پول حقیقی از بازار سهام


روز سه شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام مثبت شد و ۵۴ میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. امروز نماد رمپنا (گروه مپنا (سهامی عام))، خنصیر (مهندسی نصیر ماشین) و شفا (سرمایه گذاری شفا دارو) بیشترین ورود پول را داشتند.


برخی از ناظران صف خرید و ورود پول برای رمپنا را مرتبط با معرفی مدیرعامل این شرکت به عنوان وزیر پیشنهادی صمت می‌دانند.


در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای خساپا (سایپا)، خزامیا (زامیاد) و شتران (پالایش نفت تهران) اختصاص داشت.


* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سرمایه


امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۱۹۸ هزار و ۶۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۸۴ هزار و ۷۱۷ میلیارد تومان بود که ۹۳ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.


ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۶ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۹ هزار و ۶۸۶ میلیارد تومان رسید.


* رشد ۲۹ درصدی ارزش صف های خرید بورس


در پایان معاملات امروز، ۴۳۶ نماد با رشد قیمت و ۲۱۲ سهم با کاهش قیمت روبرو شدند.


در جریان معاملات دوشنبه، ۱۴۸ نماد صف خرید داشتند و ۵۱ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۲۹ درصدی نسبت به روز قبل به هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۷۰ درصدی به ۲۴۳ میلیارد تومان رسید.


پایان پیام/


انتهای خبر

0
0