همفکران
1400/09/21
15:56
گزارش بازار / تلخی بی پایان!

شاخص کل بورس تهران در ۲۱امین روز از آذر ماه، بیش از ۲۳.۵ هزار واحد معادل ۱.۷۷ درصد افت کرد و تا سطح ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار واحد به عقب برگشت. این شاخص بورسی از همان ابتدای روز راه خود را مشخص کرد و در مسیر نزولی بدون لحظه ای توقف ادامه داد. گفتنی است که طی دو هفته اخیر این عدد بیشترین افت شاخص کل محسوب می شود. ولی از نظر بسیاری از کارشناسان...

به گزارش همفکران ، شاخص کل بورس تهران در ۲۱امین روز از آذر ماه، بیش از ۲۳.۵ هزار واحد معادل ۱.۷۷ درصد افت کرد و تا سطح ۱ میلیون و ۳۲۰ هزار واحد به عقب برگشت. این شاخص بورسی از همان ابتدای روز راه خود را مشخص کرد و در مسیر نزولی بدون لحظه ای توقف ادامه داد. گفتنی است که طی دو هفته اخیر این عدد بیشترین افت شاخص کل محسوب می شود. اگرچه شاخص کل طی یکماه گذشته حدود ۱۰ درصد افت را تجربه کرده ولی از نظر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، کف شاخص همین محدوده هاست و انتظار نمی رود به زیر کانال ۱.۳ میلیونی سقوط کند. شاخص هموزن نیز به مثابه دیگر نماگرها امروز را با فرمانروایی فروشندگان به پایان رساند و بیش از ۵۸۰۰ واحد افت را تجربه کرد. غکورش، پرداخت و وخاور بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. در این میان پرداخت با صف خرید روز را به پایان رساند ولی دونماد دیگر پرتقاضا و متعادل دنبال شدند. فملی، فارس و فولاد بیشترین تلاش را در جهت سرخ پوشی شاخص کردند. هیچ کدام به صف فروش نرفتند و به افت حدود ۳ درصدی قیمت پایانی، بسنده کردند.


فرابورس هم امروز را بر مدار منفی گذراند و با کاهش حدود ۱ درصدی به ۱۸ هزار ۹۳۱ واحد رسید. آریا، مارون و فرابورس بیش از همه اثر منفی داشتند و سغدیر و بمپنا بیش از همه اثر مثبت باقی گذاشتند.


بر اساس اعلام کانال آوای آگاه در بازار امروز هم تراز نقدینگی حقیقی‌ها منفی بود و ۵۲۳ میلیارد تومان خروج پول حقیقی صورت گرفت. ارزش معاملات خرد نیز حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان ثبت شد که کمترین سطح از سوم خرداد ماه محسوب می شود. ارزش کل بازار در بورس و فرابورس ۶۷ میلیون میلیارد ریال شد و ارزش دلاری بازار نیز ۲۴۷ میلیارد دلار ثبت شد.
ترین های معاملات بورس

خودرویی ها، فلزات اساسی ها و شیمیایی ها سه گروه با بیشترین ارزش معاملات و سه صنعت خودرو، محصولات فلزی و سرمایه گذاری به ترتیب میزبان بیشترین حجم معاملات بودند. نمادهای خودرو، خساپا و فاذر نیز بیش از دیگر نمادها خرید و فروش شدند.


ورود و خروج پول حقیقیشیب خارج شدن پول های خرد طی روز جاری تندتر شد و صنعت خودرو صدر نشین این خروج بود. در این میان تنها صندوق های قابل معامله بودند که از سوی حقیقی ها شاهد ورود نقدینگی محسوسی بودند. در بین نمادها نیز خمحور و دشیمی بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و خودرو، خساپا و برکت بیش از همه در حمایت حقوقی‌ها بودند.
سایه رکود فرسایشی همچنان بر سر بازار سهام سنگینی می‌کند. بازار امروز نیز همسو با فزونی عرضه ها طی روز گذشته، منفی آغاز شد. هرچه می گذشت رنگ سرخی که تابلوی معاملاتی را فراگرفته بود بیشتر پخش می شد و فروشندگان همچون قارچ سمی در جای جای این زمین می روییدند تا جایی که شاهد تشکیل صف فروش بروی برخی از بزرگان و شاخص سازان و همچنین افت قیمتی عمده نمادهای بازار بودیم. صنعت خودرو با این افزایش نرخش کولاک کرد و دومین روز را با عنوان پرعرضه ترین صنعت پشت سر گذاشت. اگرچه در پایان نیمه اول معاملات تحرکات مثبتی در این گروه شکل گرفت و صفوف فروش خودرو، خگستر و خبهمن جمع شد، ولی پس از اینکه نفسی تازه کردند، مجددا به زیر تیغ فروشندگان پناه بردند. در مجموع تعداد نمادهای مثبت از همان ابتدای وقت تا انتها، نتوانست به بالای صدتا برسد و ارزش و حجم معاملات خرد افتضاح تر از هررزو دیگری بود.


جزییات بودجه هم امروز رونمایی شد و نه تنها تاثیر مثبتی بر بازار نذاشت بلکه با شوک منفی که وارد کرد، کام بورس بازان را تلخ تر کرد. با ابنکه بودجه ۱۴۰۱ از جنبه های مثبت و همچنین منفی برخوردار بود اما بی اعتمادی، ترس و حرکت در غبار ابهامات سبب شد تنها وجوه منفی این لایحه به چشم بیاید.


دیگر خودمان هم خسته شدیم از این حجم ناله و فریاد و فغان، از این حجم یاس و نا امیدی، از قدم برداشتن در سایه ابهامات سیاسی و اقتصادی... ولی چه می شه کرد! نشسته ایم امیدواریم صبح بشود این شب و باز بشود این در....


ن مادهای مشکوک

در بازه ۷ روزه پارتا، دشیمی و مداران و در بازه ۳۰ روزه نمادهای مداران، سبجنو و پرداخت بیشترین حجم مشکوک را داشتند.


مداران چندروزی است که به کانون توجهات بازگشته به طوری که طی یکهفته اخیر حدود ۱۵ درصد بازدهی داشته است. این نماد، بیشتر امروز را نیز در صف خرید به سر برد و در نهایت در سقف قیمت روزانه به کارش پایان داد. مداران در حالی امروز حدود ۴.۵ میلیون برگه سهم در آن جا به جا شد که بیشترین حجم معاملات طی دو ماه اخیر ۱ میلیون سهم بوده است.


بیشترین و کمترین بازدهی روزانه

بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و حق تقدم‌ها و بر اساس قیمت پایانی بیشترین بازدهی را خاهن با ۳.۹۵ درصد، شاملا با ۳.۷۶ درصد و چکاوه با ۳.۷۱ درصد به دست آوردند. بدترین عملکرد روزانه هم به نام وسخراج با ۹.۹۶ درصد، خپارس با ۶.۲۲ درصد و وسرضوی با ۴.۹۶ درصد افت خورد.


در لحظه تنظیم این گزارش

امروز قیمت دلار کاهشی بود و هم اکنون هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۳۰ هزار و ۵۰ تومان در حال معامله است.


سکه طرح جدید ۰.۷۲ درصد نسبت به روز قبل کاهش داشت و به ۱۲ میلیون و ۹۷۷ هزار تومان رسید.


انس طلا هنوز قیمت نخورده و در محدوده ۱۷۸۳ دلار باقی مانده است.


انتهای خبر

0
0