بورس۲۴
1401/04/01
22:32
رشد ۱۵۳ درصدی سود و بهبود عملکرد پگاه در سال ۱۴۰۱

بررسی عملکرد شرکت صنایع شیرایران (پگاه) در بهار ۱۴۰۱ از رشد دسته جمعی شاخص های مدیریتی و عملکرد این شرکت حکایت دارد...

رشد ١۵٣ درصدی سود و بهبود عملکرد پگاه در سال ١۴٠١

بورس۲۴ : بررسی عملکرد شرکت صنایع شیرایران (پگاه) در بهار ۱۴۰۱ از رشد دسته جمعی شاخص‌های مدیریتی و عملکرد این شرکت حکایت دارد.


مقایسه عملکرد ۳ ماهه نخست سال ۱۴۰۱ به بهار سال گذشته خبر از تحقق سود ۱۵۳ درصدی، درپی افزایش رشد ۶۰ درصدی فروش ریالی صادرات و رشد ۶۳ درصدی فروش ریالی داخلی در بهار ۱۴۰۱ می‌دهد.


بررسی داده ها نشان می دهد که تغییر ریل‌گذاری شرکت باعث ارتقای ۸۸ درصدی ارزش سبد فروش شده که حاکی از «بهبود ترکیب بهینه تولید وفروش» و افزایش قیمت است.


بر پایه این گزارش، با بهبود فرآیندهای فروش و تغییر رویه درماه های ابتدایی امسال، ۴۴ درصد کاهش تخفیفات و اشانتیون رخ داده که با کاهش ۲۴ درصدی ضایعات ریالی، منجر به کنترل بیش ازپیش ضایعات در برند ملی پگاه شد.


واکاوی عملکرد پگاه درسال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» هم خبر از خودکفایی و توجه به محصولات دانش بنیان می‌دهد؛ در این حوزه تولید داخلی پودراستابیلایزر «جی ۲۰» (عامل صرفه‌جویی ارزی ۳۲ میلیارد تومانی سالانه)، تجاری سازی تولید محصول دانش بنیان «کاغذ پارچمنت» و تولید «شیرخشک اسکیم پایه نوزاد» باعث بی‌نیازی پگاه و صنعت لبنی ایران در این حوزه‌ها شد.


از سوی دیگر، دربخش صدورمحصولات، صادرات ۲۰ تن محصولات صادراتی پگاه به ملبورن استرالیا، توسعه حجم صادرات به منطقه اوراسیا و رکوردزنی ماهانه صادرات ۱.۵ میلیون دلاری شیرخشک نوزاد ‌از اقدامات شاخص بود.


در بخش تولید دستگاه ها و بومی سازی ساخت قطعات مهم این صنعت در داخل کشور نیز، طی همین ایام، پگاه با ساخت داخلی دستگاه «یو اچ تی» پگاه فارس و افتتاح پروژه دستگاه بسته بندی پگاه ارومیه صرفه جوئی ارزی وعدم وابستگی به واردات را رقم زد.


گفتنی است، تحقق آمارهای اخیرو توسعه بازارهای صادراتی با ایجاد نگاهی تازه دربازار داخلی و خارجی، در شرایطی کسب شد که سیاست گذاری های تازه اقتصاد کشور و تحولات بین المللی ریسک گونه ای در این دوران وجود داشت که می توانست رشد این صنعت را با چالش روبرو سازد.


شایان ذکر است که شرکت صنایع شیرایران با ۱۷ شرکت تولید محصولات لبنی در ۱۴ استان عامل اشتغال ۱۱ هزار نفر بوده و هم اکنون به عنوان صادر کننده ممتاز ملی در جایگاه ۶۰ (در جمع) ۱۰۰ شرکت برتر ایرانی در سال ۱۴۰۰ است.


کسب رتبه نخست شرکت های صنایع غذایی و لبنی در کنارعناوینی چون، سرآمد صنایع لبنی و اخذ ۶۵ نشان ایمنی و سلامت از سازمان غذا و دارو دستاورد های ملی پگاه در حوزه سلامت است.

انتهای خبر

0
0