همفکران
1399/08/18
09:21
همفکران بررسی کرد : پول از کدام صنایع و نمادها قهر کرده است؟

همفکران در این گزارش جزییات ورود و خروج پول به صنایع و نمادهای بازار را طی سه ماهی که گذشت، بررسی می کند.


بازار سهام بعد از روزهای رویایی که در فصل بهار و ابتدای تابستان داشت از ۲۰ مرداد ماه وارد سیر نزولی عمیق و فرسایشی شد که نه تنها بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان خروج پول را به همراه داشت که شاخص کل نیز در این سقوط ادامه دار نزدیک به ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داد.


به این ترتیب شاخص کل بورس که از ابتدای سال تا ۱۹ مرداد ماه بیش از ۳۰۰ درصد بازدهی داشت و از محدوده ۵۰۸ هزار ابتدای سال تا سطح دو میلیون و ۷۸ هزار بالا آمده بود در مسیری ریزشی طی نزدیک به سه ماه سقوطی بالغ بر ۸۰۰ هزار واحدی را تجربه کرد.


همفکران در این گزارش جزییات ورود و خروج پول به صنایع و نمادهای بازار را طی سه ماهی که گذشت، بررسی می کند.


صنایع با بیشترین ورود نقدینگی خرد


همان طور که گفته شد نزدیک به سه ماه در حالی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدیگی حقیقی ها از بازار خارج شده که گروه بانک ها و موسسات اعتباری شاهد خروج نزدیک به ۱۳ هزار میلیارد تومان پول حقیقی ها بود. رتبه دوم نیز متعلق به شرکت های چند رشته ای صنعتی است که بالغ بر ۴۴۰۰ میلیارد تومان خروج پول داشتند.


نمادهای گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی نیز به ترتیب با خروج ۴ هزار و ۳۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی رتبه های سوم و چهارم را کسب کردند .


ورود ناچیز پول از این گروه ها


جالب است که در مدت مورد بررسی ورود نقدینگی به صنایع بسیار ناچیز بوده که بیشترین آن متعلق به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله با ورود ۷۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی بوده است.


گروه سرمایه گذاری ها نیز با ۲۷۰۰ میلیارد تومان ورود پول مواجه شدند و پس از آن گروه انبوه سازی املاک و مستغلات ورود نقدینگی ۱۴۰۰ میلیارد تومانی را طی سه ماه تجربه کردند.


سرمایه گذاران به کدام نمادها توجه بیشتری داشتند؟


صندوق های قابل معامله شاگرد اول های بازار در ماه گذشته بودند. به این ترتیب بعد از نماد وسپهر که به دلیل عرضه اولیه بالغ بر ۴۹۰۰ میلیارد تومان نقدینگی را جذب خود کرد، اعتماد ۲۶۰۰ میلیارد تومان و کمند ۲۵۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی را در اختیار گرفت.


سیتا، امین یکم، ثبهساز، ثامید، کیان ، پارند و پترول از دیگر نمادهایی بودند که طی ۳ ماه گذشته بیشترین سرمایه های حقیقی ها وارد آنها شدند.


نمادهای با بیشترین خروج پول


در مقابل طی مدت مورد بررسی بانک تجارت با خروج ۲ هزار میلیارد تومان پول، در آن سوی نمودار ایستاده است. پس از آن بانک صادرات شاهد خروج ۱۹۰۰ میلیارد تومان نقدینگی و شستا خروج ۱۶۰۰ میلیارد تومان پول را تجربه کردند.


فولاد، وآیند، وغدیر، وبملت، وبانک، وگردش و خبهمن نیز بیشترین خروج نقدینگی را داشتند.ورود و خروج پول به صنایعورود و خروج پول به نمادها

انتهای خبر

0
0