فارس نیوز
1401/03/04
12:54
افزایش ۸ هزارو ۷۸۸ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۸ هزار و۷۸۸ واحد همراه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد قرار گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات به افزایش ۸ هزار و ۷۸۸ واحد به رقم یک‌میلیون و ۵۶۴ هزار و ۴۷۷ واحد رسید.


همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش ۵ هزار و ۵۷۴ واحد به رقم ۴۳۶ هزار و ۸۰۲ واحد رسید.


ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۶ میلیون و ۲۰۹ هزار میلیارد تومان رسید.


معامله‌گران امروز بیش از ۷.۷ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۹۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۹۱۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


امروز همه شاخص‌های بورس سبز شدند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی ۵۶ صدم درصد افزایش یافتند.


این دو شاخص با معیار هم‌وزن ۱.۲ درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور ۴۹ صدم درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس ۵۱ صدم درصد ارتقا یافت و شاخص بازار دوم بورس ۶۴صدم درصد افزایش یافت.


امروز نمادهای پالایش نفت اصفهان، مپنا، مخابرات ایران، پالایش تبریز، پالایش بندرعباس و پتروشیمی پارس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد فولاد مبارکه بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.


در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با ۱۶۸ واحد افزایش به رقم ۲۱ هزار و ۴۸۸ واحد رسید.


ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و ۱۸۸ هزار میلیارد تومان رسید.


ارزش بازار پایه فرابورس هم به ۳۶۵ هزار میلیارد تومان رسید.


معامله‌گران امروز بیش از ۳.۵ میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۳۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۶۱۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


بنابراین، مجموع ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۷.۵ هزار میلیارد تومان رسید.


امروز نمادهای مالی سپهر صادرات، صنعتی مینو، داروسازی دانا، مدیریت انرژی امید تابان هور، نیروی برق دماوند، آریا ساسول و بهمن‌دیزل بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.


به گزارش فارس، بازار سرمایه امسال در روند رو به رشد قرار گرفته و اکثر شرکت‌ها با رشد همراه هستند و در مجامع شرکت‌ها هم برای سهامداران سود شناسایی و واریز می‌شود، اما در عین حال کارشناسان تاکید می‌کنند، بازار سرمایه ذاتا همراه با ریسک و نوسان است و باید سرمایه‌گذاری حتما از محل پس‌انداز و با مطالعه و مشورت و تحلیل صورت گیرد.


همچنین سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک فرایند طولانی‌مدت حداقل دو سه ساله است و نباید انتظار بازدهی سریع از بازار سرمایه داشت. در صورتی که بازار سرمایه تقویت شود، پول‌های سرگردان مردم وارد بازار سکه، دلار و ملک و املاک و یا خودرو نمی‌شود، بلکه با ورود در بازار شفاف سرمایه، امید می‌رود بخشی از این پول‌ها جذب تولید شود و اقتصاد کشور نیز از مالیات شفاف در بازار سرمایه استفاده کند.


همچنین با توجه به افزایش قیمت مسکن، معمولا افراد با درآمد پائین نمی‌توانند در این بازار حضور پیدا کنند و بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری، بازار سرمایه است، اما از طرف دیگر، دولت با قوانین مناسب باید از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به ویژه سرمایه‌گذاران خرد حمایت کند.


انتهای پیام/


انتهای خبر

0
0