بورس پرس
1401/01/31
00:00
درخواست ۵ شرکت بزرگ فولادی برای توقف اجرای مصوبه عوارض صادراتی

۵ شرکت بزرگ فولادی بورسی و غیر بورسی با اعلام آمادگی برای تامین آهن آلات مورد نیاز نهضت ملی مسکن، خواستار توقف اجرای مصوبه عوارض صادراتی از معاون اول رئیس جمهور شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، ۵ شرکت بزرگ تولیدکننده شمش فولادی شامل فولاد خوزستان، ذوب آهن، فولاد خراسان، فولاد کاوه جنوب کیش و ذوب آهن پاسارگاد طی نامه ای به محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور اعلام کردند: احتراما طی این نامه که به امضای شرکت های تولیدکننده فولاد با تولید ۹ میلیون تن معادل بیش از ۵۵ درصد از کل تولید شمش فولادی با سهم بیش از ۱۰ درصدی از بازار سرمایه رسیده در خصوص بخشنامه وزارت صنعت مبنی بر وضع عوارض صادراتی بر محصولات زنجیره فولاد، توجه را به موارد زیر جلب می کند:


در شرایطی که کشورهایی همچون چین و ترکیه با اعطای مشوق های صادراتی در تلاشند جای خالی روسیه و اوکراین در بازار جهانی فولاد را پر کنند و ایران نیز باید از این فرصت بهره برداری حداکثری کرده و با توسعه صادرات فولاد، منافع ملی را ارتقاء دهد. متاسفانه ستاد تنظیم بازار در اقدامی ناگهانی و غیر قابل پیش بینی و بر اساس اطلاعات ناصحیح واصله به منظور آنچه رفع نگرانی از کمبود فولاد در بازار داخلی عنوان شده تصمیم به وضع عوارض صادراتی بسیار سنگین بر محصولات زنجیره فولاد گرفته است.


حال آنکه تولید فولاد در کشور در حدود دو برابر نیاز داخلی است. در حال حاضر بنا به الزام وزارت صنعت، تمامی محصولات فولادی در بورس کالا عرضه می شوند. پس از تامین نیاز داخلی در بورس کالا، مازاد محصولات فولادی که متقاضی ندارند، جهت تامین مواد اولیه، قطعات و تجهیزات مورد نیاز کارخانجات در شرایط تحریمی و همچنین تامین ارز مورد نیاز صادر می شوند. علاوه بر این قیمت فولاد در بازار داخلی ایران، توسط بورس کالا تعیین می شود که ارزان ترین قیمت در دنیا است و حتی از قیمت قراضه جهانی نیز کمتر است.


لذا ضمن وجود آمادگی کامل تولیدکنندگان فولاد برای تامین آهن آلات مورد نیاز نهضت ملی مسکن مورد تاکید دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور، اساسا نگرانی از کمبود فولاد با قیمت مناسب مفهومی ندارد.


بر این اساس و با توجه به تضاد آشکار چنین تصمیماتی با شعارهای حمایت از بازار سرمایه، توسعه صادرات و حمایت از تولید، مدیران کارخانجات تولیدکننده فولاد استدعا دارند در راستای اهداف افق چشم انداز ۱۴۰۴ و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه صادرات غیر نفتی و جایگزینی معدن و صنایع معدنی به جای نفت و همچنین تاکیدات رئیس جمهور بر لزوم پیش بینی پذیری رفتارهای دولت برای فعالان اقتصادی، دستور فرمایید اجرای مصوبه وضع عوارض صادراتی بر محصولات زنجیره فولاد برای کار کارشناسی جامع تر و استفاده از تجربیات و نظرات متخصصان و خبرگان و انجمن تولیدکنندگان فولاد متوقف شود.


در صورت اجرای مصوبه مذکور، خسارات جبران ناپذیری از جمله کاهش صادرات و ارزآوری و به تبع آن کاهش تولید و اشتغال در صنعت فولاد و پیامدهای اجتماعی نامطلوب ناشی از آن اجتناب ناپذیر خواهد بود. ضمنا تقاضا دارد جهت ارائه توضیحات تکمیلی که در این مقال نمی گنجد و بهره گیری از رهنمود های حضرتعالی، وقت جلسه ای جهت ملاقات با مدیران شرکت های تولیدکننده فولاد و اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد تعیین و امر به ابلاغ فرمایید.


تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


انتهای پیامانتهای خبر

0
0